Muteber Yılmazcan’dan “Holistik Mutluluk”

4651 Okunma
 Müptela yayınlarından yeni çıkan “Holistik Mutluluk” kitabının yazarı Muteber Yılmazcan ile evinin bahçesinde keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisi aynı zamanda yoga eğitmenliği ve sertifikalı olarak yaşam koçluğu da yapıyor. “Holistik” kelimesini duyduğumda fazlasıyla ilgilimi çekmişti, bu kelimeyi “Mutluluk” kelimesiyle ilişkilendirdiğimizde ortaya nasıl bir kavram çıktığını detaylı olarak kendisinden dinlemek istedim.

Kendinizi bize tanıtır mısınız?
 Okuyucularınızdan bir kısmı beni işim dolayısıyla tanıyor olabilir diye düşünüyorum. Yedi yıldır Cemaat Vakıfları Temsilcileriyle birlikte çalışmaktayım. İlk temsilciden bu yana azınlık toplumlarının içinde, büyük bir sevgi ve keyifle yaptığım bir işim var.
 Bunun dışında, temsilcilikteki işimle pek karıştırmadığım, soran olmadıkça pek anlatmadığım, bana göre aslında işimi müthiş besleyen başka ilgi alanlarım da mevcut ki bunlar kişisel gelişim ve yoga.

Mutluluğun holistik olanını seçmenizin nedeni nedir? “Holistik Mutluluk” ilk kitabınız mı? Kişisel gelişim türündeki bu kitabınızın insanlara anlatmak istediği şey nedir?
 Mutluluğun holistik olmayanının olmayışı! Düşünün sevdiğiniz bir işiniz var, maddi sıkıntınız yok, evlatlarınızı yetiştirmişsiniz onlarla iftihar ediyorsunuz, sağlığınız yerinde, çevrenizce seviliyorsunuz vs. ama birdenbire büyük bir sevgiyle bağlı olduğunuz biricik eşinizi kaybediyorsunuz. Sarsılmaz mısınız? Ya da başka örnek; her şey tamam, sağlık yok! Neyleyim ben böyle zenginliği demez misiniz? Ya da başka örnek aşamadığınız çocukluk travmalarıyla yetişkin bir birey olmaya “çalışıyorsunuz”. Ne kadar dikiş tutturabilirsiniz?
 Holistik mutluluk demek, mutluluğun bütünsel bir kavram olması demektir ve ben bunu sekiz kola ayırıyorum. Aile hayatı, iş hayatı, evlilik hayatı, sosyal çevre, sağlık, kişisel vakit, sosyal sorumluluk ve maneviyat. Maneviyatı güçlü insanın (dikkat! Maneviyatı güçlü olmak demek dindar olmak demek değildir!) kendini mutlu etmek için diğer yedi faktöre pek ihtiyacı yoktur. Çünkü o mutluluk kavramının zahiri olmadığını anlamıştır. Fakat günümüz dünyasında bunu idrak zor. Dolayısıyla ben diyorum ki; bu yedisini dengede (kendi dengende! İdeal denge diye bir şey yoktur!) yaşarsan sen mutlu olursun. Ha ruhsal olgunluğa erişip mutluluğun bu yedi maddi faktörden bağımsız olduğunu anlayabilirsen ne âlâ, o zaman işte sen dokunulmaz olursun. Sen özgürsün!

Röportajın devamını dergimizden okumaya devam edebilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz