"Müzaede Canavar Yokmuş" Kitabının Yazarı Hüsne Çiğdem

4766 Okunma
“Müzede Canavar Yokmuş” kitabının yazarı Hüsne Çiğdem ile Cihangir’de bir mekanda bir araya geldik. Röportajı yaptığım kişi ne kadar samimi ve içten olursa, zaman da öyle su gibi akıp geçiyor. Kitabın kapağını gördüğümde sadece çocuk kitabı olduğunu düşünmüştüm fakat sohbetimiz esnasında kitabın müzeyle ilgili detaylı bilgiler içerdiğini yetişkinlere de ufak bir öğreti niteliği taşıdığını öğrendim. Hüsne Çiğdem, İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirmiş fakat şu an birçok farklı işle ilgileniyor. Çok yönlü ve entelektüel bir yazar, çizer, çevirmen ve yoga eğitmeni olan Çiğdem’i yakından tanımanızı istedim.
Biraz kendinden bahseder misin? İstanbul Modern’de nasıl çalışmaya başladınız? Daha doğrusu çocuklarla ilgili bir iş yapacağınıza nasıl karar verdiniz?
1986 yılında Adana’da doğdum. Lise öğrenimini Tarsus Amerikan Koleji’nde tamamladım. Orta ikinci sınıfta sevdiğim Amerikalı hocalarım edebiyat okumam için beni teşvik etmişlerdi. Liseyi bitirdikten sora İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kazandım. Hocalarım akademide kalmam için ısrar ediyorlardı. Üçüncü sınıfta, Robert Kolej’in yaz kampında çalışmaya başladım. Orada sanat atölyelerinin başında görev alıyordum. Kış aylarında da okul sonrası bir program yürütüyordum. Her etkinlikte farklı bir sanat faaliyetinin yapıldığı, çocuklara dünyanın farklı kültürlerini tanıtan bir çalışmanın içindeydim.
2012 yılında müzelerle ilgilenmeye başladım, edindiğim bilgi ve deneyimle bu alanın içinde yer almayı arzu ettim. Yüzüme müzelere çevirdiğimde karşıma önce Salt’ta tam bir pozisyon olacakken, İstanbul Modern ile tanıştım. Çocuklar için sergilere paralel atölyeler tasarlamak ve onları yürütmek çok güzel bir deneyim alanı oldu benim için. Açıkcası, çocukların renkli dünyası, akademinin karanlık dünyası karşısında çok daha cezbediciydi. Çocuklarla bu şekilde çalışmaya başladım.

Makalenin devamını okumak için Şubat 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz