Napolyon hayranları için eşi bulunmaz bir mekân: Les Invalides

1744 Okunma
Les Invalides’in kelime anlamı sözlüklerde “hükümsüz, geçerliliği olmayan” şeklinde geçiyor. Aslında yapının adı, inşa ediliş nedenini gayet güzel açıklar nitelikte. Les Invalides, 24 Kasım 1676’da Fransa tarihinde “Güneş Kral” olarak da adlandırılan 14. Louis tarafından yaptırılmıştır. Hayatı savaşlarla geçen kral, burayı harp yaralılarının bakımı için tasarlamış. Fransız meclisindeki bütçe görüşmeleri sırasında bazı parlamenterlerin yaşanan savaşlar yüzünden devlet hazinesinin açık verdiğini dile getiren serzenişleri karşısında “Devlet benim” şeklindeki meşhur cevabını veren 14. Louis, Versailles Sarayı’nın da yapılmasını emreden kişidir. İşte Les Invalides, kendisinin Versailles’dan sonra hayata geçirttiği en önemli mimari projedir. Yapının içine ayrıca Aziz Louis adına bir de kilise inşa edilmiştir. Les Invalides’in, Fransız İhtilali sırasında önemli bir dönemeci teşkil eden Bastille Hapishanesi’ne yapılan baskında da dolaylı yoldan rolü olduğu görülür zira ayaklanan halk, Les Invalides’e girerek buradaki depolarda bulunan yaklaşık 20 bin parça silahı almıştır. Mekânı asıl önemli kılan unsur ise Napolyon’un mezarının burada oluşudur.
 NAPOLYON’UN CENAZESİ FRANSA’YA GETİRİLYOR
Bilindiği üzere Napolyon; İngiltere, Prusya, Avusturya ve Rusya’dan oluşan koalisyon güçlerine yenilince önce İtalya yakınlarındaki Elbe Adası’na sürgüne yollanmıştır. Ancak buradan kaçmayı başaran Napolyon, Fransa’ya gelerek yeniden iktidarı ele geçirmeyi bilmiştir. Koalisyon güçleri ile Napolyon arasındaki nihai çarpışma 1815’te Brüksel yakınlarındaki Waterloo’da meydana gelir. Savaşı kaybeden Napolyon teslim olacak ve bu sefer bir İngiliz kolonisi olan Afrika ile Güney Amerika’nın ortasındaki Sainte Hélène Adası’na sürülecektir. 1821’de Napolyon’un burada öldüğü biliniyor. Resmî otopsi raporu Napolyon’un mide kanserinden öldüğü şeklinde düzenlenmiştir, ancak onun zehirlendiği de rivayetler arasında… Cenazesi 19 yıl kadar yabancı topraklarda kaldıktan sonra 1840’ta dönemin Fransa Kralı Louis Philippe, cenazenin Fransa’ya getirilmesi konusunda İngilizler nezdinde bir dizi girişimde bulunur. İlginçtir ki Napolyon’un iktidar döneminde ona muhalefeti ile tanınan Louis Philippe, yıllar sonra Fransa’da milli kahraman olarak telakki edilmeye başlanan Napolyon’un naaşını Fransa’ya getirten adam olacaktır. Naaşın Fransa’ya taşınması işine bizzat Louis Philippe’in oğlu Joinville prensi nezaret etmiştir. Naaş, adı ile tezat oluşturan “Belle Poule” yani “Obur Piliç” ismini taşıyan zarif bir gemi ile Fransa’ya getirilir.
...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz