Eğitime önemli katkı yapan bir isim: Nikos Mavrakis

3788 Okunma

Rum okullarının biyoloji hocası Nikos Mavrakis, 1992 - 2006 yılları arasında, 564 yıllık tarihi Fener Rum Erkek Lisesi’nde 15 yıl boyunca müdür olarak hizmet etti. Bu tarihî okulda geçen hizmet yıllarını ve eğitim konusunu Paros’a değerlendiren Mavrakis, aynı zamanda Taksim Aya Triada Kilisesi’ndeki rahiplik görevi ile ilgili görüş ve duygularını da dile getirdi.

Zor denecek yıllarda, 15 yıl boyunca Fener Rum Lisesi Müdürü olarak hizmet verdiniz. Bugün eğitime başarılı katkılarını sunmaya devam eden lisemizi neredeyse kapanmak üzere iken devraldınız ve yeni baştan yarattınız. Bu dönemi özetler misiniz?

Kandilli’de doğdum. İlköğrenim yıllarımda köyümün okuluna devam ettikten sonra 4. sınıfta Fener Rum Lisesi’nin ilk kısmına yazıldım. O dönem, semt ilkokullarımızın birçoğu faaldi. (Çengelköy, Galata, Ayia Vlaherna, Hasköy İlkokulu vs.) Fener Rum Erkek Lisesi’nden mezun oldum. 46 yıl boyunca eğitime hizmet ettim. 1966-67 yıllarında, Fener Rum Lisesi’ne öğretmen olarak tayin olduğumda, lisemiz sadece erkek öğrencilerin devam ettiği bir okuldu ve 400 öğrencisi vardı. 1974 yılında bilinen nedenlerden Rumların Yunanistan’a göçü sebebiyle tüm okulda üç-dört öğrenci ile kaldık. Yetkili kişiler, okulumuzun kapanmamasına karar verince, beni ve birkaç meslektaşımı görüşmeye davet etti ve birlikte okulu yeniden canlandırmak, yapılandırmak için yapılması gerekenleri konuşup, tartıştık. O zaman, 1986-87 dönemi bir çeşit gayrı-resmî müdürlük yaptım çünkü o yıllar, tayinlerin bin bir zorlukla gerçekleştiği yıllardı.

Online Dergimizi Satın almak için - Link
Size en yakın bayi için  - Link