Nobel Barış Ödülü ‘Dünya Gıda Programı’na verildi

99 Okunma
 2020 Nobel Barış Ödülü, Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı’na (WFP-World Food Program) verildi. Dünya Gıda Programı (WFP), doğal afetler, savaşlar veya çatışmalar gibi nedenlerle aniden açlık tehlikesiyle yüz yüze kalan insanlara gıda yardımı da yapmak amacıyla 1961’de İtalya’nın başkenti Roma’da kuruldu. Program, hayat kurtarma ve beslenmeyi iyileştirmeye kadar özellikle kriz dönemlerinde pek çok alanda yaptığı liderlikle öne çıkan uluslararası insani yardım kuruluşu olma özelliği taşıyor.
 WFP AÇLIKLA MÜCADELE EDİYOR
 Nobel Komitesi, WFP’yi açlıkla mücadelesi, çatışmalardan etkilenen bölgelerde barış için çalışması ve açlığın savaş silahı olarak kullanılmasını önleme çabaları nedeniyle, bu ödüle layık gördü. Açlıkla mücadele eden ve gıda güvenliğini teşvik eden dünyanın en büyük insani yardım kuruluşu olduğuna işaret edilen Dünya Gıda Programı’nın, 2019’da 88 ülkede gıda güvensizliği ve açlık kurbanı olan 100 milyon insana yardım sağladığı belirtildi.
 HIV, AIDS GİBİ HASTALIKLARLA SAVAŞIYOR
 Dünya Gıda Programı’nın kapsamına giren çalışmalar, sığınmacıların hayatlarını kurtarmak, insanların beslenme ve yaşam kalitelerini artırmak, onların beslenme zafiyetlerini azaltarak veya yok ederek, bebek ve çocuk ölümlerini azaltmak ve HIV, AIDS gibi hastalıklarla savaşmak olarak sıralanabilir. Ayrıca program, çevresel ve ekonomik istikrarı sağlamak ve tarımsal üretimi desteklemek için de çalışmalar yürütmektedir.
...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz