Okul zili çalarken tekrar motivasyon kazanmak

701 Okunma
 Sonbaharın gelmesiyle aslında hepimiz için yepyeni bir dönemin kapıları açıldı. Eski rutinlere dönüş denemeleri yaptığımız şu günlerde, okulların tekrardan yüz yüze eğitime geçmiş olması birçok ailenin gündem maddesi… Pandeminin gölgesinde başlayan bu geri dönüşte, eski rutinlerin güncellenmesi, eklenen maske ve hijyen kuralları, okulların tekrar online eğitime dönebilme ihtimaline karşı var olan soru işaretleri gibi etmenler ise yaklaşık bir buçuk senedir okul sıralarından uzak kalmış olan öğrencilerin motivasyonlarını düşürmekte ve sürece adaptasyonlarını zorlaştırmakta. Ebeveynler sürekli çocukları yeteri kadar gayret göstermedikleri için suçlarken; gençler ise ellerinden bu kadarının geldiğine ailelerini inandırmaya çalışıyorlar. Bu ay, şu sıralar benim de özel pratiğimde en çok çalıştığım konulardan biri olan “Yeniden Motivasyon Kazandırma” ile ilgili gençler ve ailelere birkaç öneri paylaşmanın oryantasyon dönemin yol gösterici olacağını umuyorum.
 
 AİLELERE ÖNERİLER
• Eğer çocuğunuzda devam eden akademik bir problem, okuma/yazma/ matematik gibi bazı alanlarda süregelen sorunlar olduğunu gözlemliyorsanız ilk başta bir uzmanla görüşerek sorunun kaynağının Dikkat Eksikliği, Özel Öğrenme Güçlüğü, Depresyon gibi özel neden olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.
• Eğer çocuğun özel bir eğitsel veya psikolojik sorunu yoksa ailenin çocuğa karşı beklentilerini gözden geçirmesi, aşırı talepkâr davranıp davranmadıklarına bakmaları işlevsel olacaktır. Her çocuk biriciktir, kendi hızında ilerler ve başarılı olduğu alanlar özeldir. Ailenin çocuktan beklentisi, onun mizaç ve potansiyeline uygun olmalıdır.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz