Paris Couture Haftası

3453 Okunma

 Tüm moda haftaları bir yana Paris Couture Moda Haftası’nın yeri bir başka. Çünkü en fazla emek ve el işçiliği bu koleksiyonlarda yer alıyor. Bir de en önemlisi burada abartmak serbest! Abartmak deyince geçen haftanın iki abartan markasını hemen sayıyorum. Birinci Victor & Rolf, İkincisi Valention. Victor & Rolf koleksiyonu aynı zamanda en çok Instagram’lanan defile. Nedeni aşikar… Haute couture tasarımların üzerinde bangı bangır bağıran sloganlar. Bu bir nevi sokak modası ile couture’ü kaynaştırmak gibi bir şey. Valentino ise resmen couture’u kutlamış. Canlı renkler, abartılı kesimler ve tüller bir yana defilede Naomi Campbell gibi süpermodeller yürüdü. Tüm bu şaşaanın yanı sıra Paris Couture Haftası için “sade” yorumu da yapılabilir. Bir kere hemen her koleksiyonda gözümüze çarpan takım elbiseler bunun en iyi kanıtı. Channel’de olsun, Dior’da olsun…

 Bundan yıllar sonra moda tarihine bakıldığında eminim 2010’lu yıllar için couture’un altın çağını yaşadığı dönemler denecek. Tıpkı bizim şimdi 1950’li ve 60’lı yıllar için dediğimiz gibi. O dönem haute couture’ün başını çeken Dior ise bu konuda hala lider olmaya devam ediyor. “Neden couture’un altın çağını yaşıyoruz?” Derseniz yanıtımız şu olur; moda, dünya zor zamanlardan geçerken daima sivrilir ve gözümüze boyamaya başlar. Christian Dior da ilk couture tasarımlarını İkinci Dünya Savaş’ından sonra yapmıştır. Açıkcası şimdi de dünyanın pek de günlük güneşlik günlerden geçtiğini söylemeyeceğiz.
        
 

 

       
 
 

       


Makalenin devamını okumak için Mart 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz