Patrik Sahak II, görkemli bir törenle tahta çıktı

718 Okunma

 8 Aralık’ta yapılan halk seçiminin ve akabinde 11 Aralık’ta toplanan Delegeler Meclisi’nin yaptığı oylama ile Türkiye Ermenileri 85. Patriği seçilen ve Sahak II olarak anılacak olan Episkopos Sahak Maşalyan’ın Tahta çıkma töreni, 11 Ocak Cumartesi günü Kumkapı Meryem Ana Patriklik Kilisesi’nde düzenlendi.
 Başepiskopos Yeznik Bedrosyan ve Başepiskopos Khajak Barsamyan, Kilikya Katolikosluğu’nu temsilen Episkopos Keğam Khaçeryan ve Episkopos Mesrob Sarkisyan, Kudüs Patrikliği’ni temsilen Başrahip Baret Yeretsyan, ABD Batı Ermeni Kilisesi’ni temsilen Episkopos Taniel Fındıkyan, Kanada Ermeni Kilisesi’ni temsilen Episkopos Apkar Hovagimyan katıldı. Ekümenik Patrik Bartholomeos, Papalık Temsilcisi Kardinal Ruben Tierra Blanca Gonzales, Türkiye Katolik Ermenileri Önderi Başepiskopos Levon Zekiyan, Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Yusuf Çetin, Türkiye Süryani Katolik Kilisesi Önderi Korepiskopos Orhan Çanlı ve Türkiye Protestan Ermenileri Önderi Krikor Ağabaloğlu da törende hazır bulundu.
 Patrik Sahak II, tüm kardeş kiliselerden gelen ruhanilerin, devleti temsilen törene katılan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Ali Aslan ve resmî görevlilerle, konsolos ve diplomatik misyon temsilcileri ve cemaatinin önünde Patriklik andını okudu ve Patriklik Asası’nı Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan’dan teslim aldı.
 Patrik Sahak II, 11 Ocak günü tören öncesinde ilk olarak Şişli ve Balıklı Ermeni Mezarlıklarındaki Patriklerin mezarlarını ziyaret etti. Müteveffa Patrikleri dualarla anan Patrik Maşalyan daha sonra Patrikhane’ye geçti.

....

Makalenin devamını dergimizden okumaya devam edebilirsiniz.
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz