Pera, (6. Bölüm) Beyoğlu Kiliseleri

3845 Okunma
KIRIM KİLİSESİ
 Hep diyorum ya, Pera’nın hem oluşum hikâyesi efsanevi hem de her yapılaşmanın kendine has bir büyülü hikâyesi var diye… Tünel’deki eski Evlendirme Dairesi’nin olduğu sokaktan Tophane’ye inen yol izlendiğinde, geçen yazımızda varlığının hikâyesini okumuş olduğunuz, kapısında “Christ Church” yazılı ortaçağ şatosu görünümündeki taş Kırım Kilisesinin de aslında çok farklı bir ek hikâyesi var. Hurafelere dayalı geçmişimiz bilindiğinden, belki de hiç şaşırmayacağız ama bugünkü çağdaş düşünce tarzımızla belki de gayri ihtiyari “hadi canım!” demekten de kendimizi alamayacağız. Sultan Abdülmecit’in, Kırım Savaşı’nda ölen askerlerin anısına hibe ettiği arazi üzerine inşa edildi demiştik ya, Kırım Kilisesi tamamlandığında (1868) Sultan yedi yıl önce ölmüş, tahta Abdülaziz geçmişti. Yine de İngiliz kraliçesi Victoria, sultana şükranlarının ifadesi olarak Londra’da trafiğe yeni çıkmış son model bir arabayı hediye gönderir. Bu araba, İstanbul yollarındaki ilk otomobil, öyle ki gören kaçıyor. Halk tedirgin, saray tedirgin, Şeyhülislam’dan fetva isteniyor ve Şeyhülislam: “Şeytan işidir” diyor ve güzelim otomobil Sarayburnu’ndan denize atılıyor! Bu konuda yazılan-çizilen çok, otomobilin gelişi kesin fakat gazeteciyazar Fahri Sarrafoğlu’nun ifadesine göre otomobil denize mi atıldı, yoksa başka bir şekilde imha mı edildi, pek bilinmiyor.
 Tarih sırasına göre mi sıralasam kiliseleri diyordum ki, Kırım Kilisesi ve Santa Maria Draperis ile Tünel’den başlamışım madem, adım adım ilerleyelim İstiklâl Caddesi’nde. İstanbul’un taşı toprağı altın derler ya hani, İstanbul’un taşı toprağı tarih esas!
 Santa Maria’nın tam arkasında iki tane sefaret kilisesine rastlıyoruz, ikisi de Poumons de Péra: Beyoğlu’nun Ciğerleri demiştik hatırladınız mı? İşte o yeşil alanlar arasında St. Louis ile Sancta Terra yer alıyor.
 ...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz