Pratik ama romantik

2050 Okunma
 Sevgililer Günü’nün evrensel ismi olan Saint Valentine’s Day’in, ismini 2. Claudius döneminde yaşamış olan Romalı bir din adamından aldığı söylenir. Asıl adı Valentinus olan bu din adamı, Hristiyanlara yardım etmenin suç sayıldığı bir dönemde Roma’da 2. Claudius’un zulmü altında şehit olmakta olan Hristiyanlara güç vererek onların yanında bulunur. Bu suçu nedeniyle de ölüme mahkum edilir. Asıldığı köprünün adı bu olaydan sonra Porta Valentini olarak değiştirilir, gerçi daha sonraları bu isim de değiştirilir, Porta Popolo olur.
 Bir efsaneye göre infazını bekleyen Valentinus, burada gardiyanının kör kızıyla arkadaşlık kurar. Gardiyan, yani Asterios, 2. Claudius’un adamıdır fakat buna rağmen o ve ailesi, Valentinus’un kendilerini Hristiyanlığa geçirmesine razı gelirler. Bu durum sonucunda bütün aile ölüm cezası alır. Valentinus, infazının gerçekleşeceği gün Asterios’un kör kızına bir veda mektubu bırakır. Bu mektup, “Valentin’inden” imzasını taşımaktadır. İşte Valentine’s Day böyle ortaya çıkmış. Bu gün ilk önceleri, kendilerini ölümden koruması için tapınılan Tanrı Lupercus anısına kutlanırmış. Daha sonraları Roma Tanrıça’sı Juno, Lupercus’dan daha önemli bir yer edinmiş ve bu özel gün Juno’ya ithafen bir aşk günü halini almış.
 Zamanla güçlenen Hristiyan kilisesinin başı olan Papa Gelasius, Roma Tanrılarına inanmamaktadır. Bu günü, Saint Valentin’in ölümünü anmak için yapılan kutlamaya çevirir. Tüm Avrupa artık bu günü aşk günü olarak kutlamaktadır. İngilizlerin Amerika’ya gelmesiyle bu gelenek buraya da gelir.
 Sevgililer Günü’nün sembollerine gelince; kırmızı kalpler, mendiller, güller... Gülle ilgili o kadar çok efsane vardır ki; kimisi Yunan Tanrıça’sı Cupid’in gülümseyişinden gelmektedir der, kimisi ise Cleopatra’nın, Mark Antony’yi baştan çıkarmak için yollarına güller sermesini, çeşmelerden gül suyu akıtmasını anımsar masallardan... Çilek de başka bir sembolüdür bu özel günün. Yapışık bir çileği ortadan ayırıp karşı cinsten birine yedirirseniz o kişi ile birbirinize aşık olacağınıza inanılır. Çilek, kalbe benzeyen şekliyle ve kırmızı rengiyle Aşk Tanrıçası Venüs’ün de bir simgesi sayılır. Peki, bu uğraş gerektiren baştan çıkarıcı yiyeceklerden başka, daha pratik yolları da var mıdır sevgimizi göstermenin? Aslında hazırlanabilecek çok daha kolay ve çok daha az denenmiş yiyecekler var. Her seneki bilindik Sevgililer Günü kalıplarının dışına çıkmaya, oldukça hızlı ama romantizmden feragat da etmeden değişik bir Sevgililer Günü hazırlamaya ne dersiniz?

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz