Prinkipo Rum Yetimhanesi Küllerinden Doğmaya Hazır

1379 Okunma
 Geçtiğimiz ay tanıtımı yapılan Büyükada Rum Yetimhanesi Restorasyon Projesi, toplumun her kesiminde büyük ses getirdi. Yetimhane Restorasyon Projesi Koordinatörlüğünü, üretken ve girişimci kişiliğiyle tanınan Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Laki Vingas üstlendi.
 1964 senesinden beri kapalı olan, mülkiyeti İstanbul Rum Patrikhanesi’ne ait, tamamen yıkılma tehlikesi altındaki Büyükada Rum Yetimhanesi Binası için yeni bir sayfa açılıyor. Avrupa’nın birinci Dünya’nın ise ikinci büyük ahşap yapısı olan Yetimhane binasının geleceğinin farklı uzman görüşleri ve sponsorlarla belirlenmesi planlanıyor.
 Europa Nostra Türkiye’nin girişimiyle, 2018 yılında “Avrupa’nın tehlike altındaki 7 Kültürel miras alanından biri” olarak ilan edilen Büyükada Rum Yetimhanesi binasının kurtarılması için çalışmalara başlandı. Uzun yıllardır kültürel miras ile ilgilenen sivil toplum kuruluşlarının ve uzmanların gayreti ile gündemde tutulan Yetimhane binasına ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki BİMTAŞ tarafından yapılan dijital belgeleme, rölöve çizimleri ve malzeme analizleri, ilgili anıtlar kuruluna sunuldu, restitüsyon çizimleri ise hızla devam ediyor.
 Restorasyon sürecine dair başlatılan bu çalışmaların toplumun geniş kesimleri ve proje paydaşları ile paylaşılması amacıyla, 27 Ağustos 2021 Cuma günü Yetimhane binasının bahçesinde İstanbul Rum Patrikhanesi tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısında; Ekümenik Patrik Bartholomeos, AB Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrut, T.C Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen belediye iştiraki Bimtaş A.Ş. Genel Müdürü Özcan Biçer ve Genel Müdür Yardımcısı Nazım Akkoyunlu, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Europa Nostra Türkiye Başkanı Burçin Altınsay Özgüner, Adalar Vakfı Başkanı Halim Bulutoğlu ve proje koordinatörü Laki Vingas’ın yanı sıra, davetliler arasında yabancı misyon temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, mimarlar, basın mensupları ve ada sakinleri yer aldı.
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz