Refik Anadol’un yeni kişisel sergisi “Makine Hatıraları: Uzay”

115 Okunma
 Dünya genelinde çağdaş sanatın en önemli isimlerinden medya sanatçısı ve yönetmen Refik Anadol, İstanbul’da bugüne kadar gerçekleşen en kapsamlı kişisel sergisi “Makine Hatıraları: Uzay”da verileri işleyip büyüleyici görsel materyallere dönüştürüyor.
 İşlerinin temelinde verilerle hikâye anlatmak olan Anadol, dijital sanat ve mimari merceğinden bakarak; evreni, insani duyuları, makineleri ve belleği anlamak için birbiriyle ilişkili anahtar kavramları araştırıyor. Makine Hatıraları: Uzay” sergisinde, astronomik araştırmaların insanlık tarihindeki yeri gözler önüne serilerek yeni bir bakış açısıyla uzaya ışık tutuluyor.
 Sergi, “Hatıralar” ve “Düşler” olarak birbiriyle ilişkili iki bölümden oluşuyor. Serginin ilk bölümü olan “Hatıralar”da, yapay zekâdan yararlanarak uzayla ilgili henüz yorumlanmamış, ham görsel verilerin toplandığı ve onların pigmentlere dönüştürüldüğü bir dizi dinamik veri tablosu sunuluyor. Eser, çeşitli gök cisimlerinin olası şekillerinin spekülasyonunu yapan bir algoritmayı eğitmek üzere; ISS, Hubble, MRO Uzay Teleskopları ve diğer uydular tarafından kaydedilen iki milyondan fazla görüntüden yararlanıyor. Bu bugüne kadar bir sanat eserinde kullanılan en büyük uzay temalı veri kümesi olarak dikkat çekiyor. İkinci bölüm olan “Düşler”de ise üç boyutlu veri heykelleri ve mekânla bütünleşik 15 dakikalık bir yapay zekâ sineması yer alıyor. Eserler, hem dünyanın hem de diğer gök cisimlerinin topolojilerinden oluşan veri noktaları arasındaki çoklu ağ akışını farklı bir perspektiften sergiliyor.
 Sanatseverler “Makine Hatıraları: Uzay” sergisini, 19 Mart itibarıyla Pilevneli Dolapdere’de Pazar hariç her gün 10.00 - 18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak deneyimleyebilecek. Sergi 25 Nisan’a kadar devam edecek.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz