Resimli İstanbul Apartmanları

923 Okunma

 Güven Bayar, uzun süreden beri İstanbul’un tüm semtlerini gezerek, apartman ve evlerdeki duvar resimlerini teker teker fotoğraflayıp kayda geçiren bir sanat tarihi araştırmacısı. Son derece değerli bir arşiv oluşturan Bayar’a, bu anlamlı çalışmayı nasıl yürüttüğünü, bu süreçte nelerle karşılaştığını sorduk.
 Eski evler ve apartmanlarda yer alan duvar resimlerinin envanterini çıkarmak gibi zor ve sabır gerektiren bir uğraş edinmiş olmanız, sanata ve kültüre değer veren bir araştırmacı olduğunuzun kanıtı. Bu tür bir arşivi oluşturmak gibi meşakkatli bir projeyi hayata geçirmeye sizi ne teşvik etti?
 İstanbul’da ilk resimli apartmanla karşılaşmam 2013 yılında Taksim Lamartin Caddesi üzerindeki bir apartman ile oldu. Modernleşmenin başladığı Pera yani Beyoğlu ve Şişli bölgesinde uzun aralıklarla bu karşılaşmalar devam etti. Pandemi döneminin başında, sokağa çıkabildiğimiz zamanlarda, yaşadığım Fatih’te kısa yürüyüşe çıktığımız bir gün Ali Öker imzalı naif bir duvar resmiyle karşılaştım. Aynı imza ile karşılaşmamız birkaç gün içinde sıklaştı. Daha fazlasını görebileceğim ümidiyle gözüm apartmanların içinde yürümeye başladım diyebilirim. Fatih’te apartman duvar resimlerinin 1950-1970 döneminde çok yaygın olduğunu öğrendim ve geçen sürede sadece Ali Öker’e ait 40’ın üzerinde resim çalışmasını, 34 farklı ressam ismini ve 160 duvar resmini kayıt altına aldım. Resimlerin altındaki imzaları gördükçe ressamlarını ve bunları yaptıran kişileri merak ediyorsunuz. Bunlarla ilgili de iz sürmeye başlamış olduk, apartmanda yaşayanların, resmin yapılışına tanık olanların anılarını dinledik. Resimlerin sayısı düşündüğümden çok fazla olup artmaya da devam ettikçe bunların mutlaka tasnif edilerek kayıt altında tutulması gerektiğini, hatta yayına dönüşmesinin böyle bir kültür mirasının farkına varılması ve korunması için gerekli olduğunu düşündüm. Motivasyonum bu düşünce oldu diyebilirim. Belediyelere projeyle ilgili bir dosya sundum ve ilgili kişilerle iletişime geçerek bilgilendirme yaptım. Konuyla ilgili geri dönüş olmayınca resimliapartmanlar. com sitesini kurarak Google map üzerinden Beyoğlu ve Şişli bölgesinden, Fatih’in tüm semtlerine, Beşiktaş’tan Sarıyer’e tüm apartmanları resimleriyle birlikte haritada konumlandırdım. Bir süredir “resimliapartmanlar” instagram hesabında resimle ilgili teknik okumalar, apartmanda yaşayanların resimle olan ilişkileri ve ressamlarla ilgili detaylandırılmış bilgiler vermeye çalışıyorum.
...
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz

 

 

RÖPORTAJ: REHAN KALAYCIYAN
FOTOĞRAFLAR: GÜVEN BAYAR ARŞİVİ