Rosmer’in Rebecca’sı: Alicia Kapudağ

3817 Okunma
 Şubat ayında Kadıköy Koma Sahnesi’nde, Henrik Ibsen’in “Rosmersholm” adlı tiyatro eserini izledim. Bu oyunun proje ve metin-tasarım yönetmeni Ilgın Sönmez ve başrol oyuncuları ise; Alicia Kapudağ, Çağdaş Tekin ve Gülru Pekdemir. 1886 yılında yazılmış olan eser, günümüzde gotik bir sahne tasarımıyla ve oyuncuların izleyicilerle bir arada oldukları modern bir tarzda sergilendi. Oyun hakkında biraz daha bilgi toplayabilmek ve de kendisini yakından tanıyabilmek için Rosmersholm’un başrol oyuncularından Alicia Kapudağ ile bir araya geldik.
 Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?
1990 yılında Kanada Montreal’de doğdum. Rum bir ailenin kızıyım. Yaz aylarında çocukluğum Büyükada’da geçti. Ailemde sanat hep vardı. Ben de evde kendince performanslar sergileyen bir oyuncuydum. Bunun bir meslek olduğunu bilmiyordum tabii. Küçük yaşlarda, klasik piyanoya başladım. Duygusal bir çocuk olduğum için klasik etütler yerine Chopin çalmayı tercih ediyordum çünkü onun eserlerindeki duygusallığı ve hissiyatı seviyordum. İstanbul’da IB sisteminde uluslararası bir okula gittim. Daha sonra Toronto Üniversitesi’nde konservatuvar eğitimimi tamamladım. Orada performans sanatları, İngilizce edebiyat ve müzik tarihi okudum.
 Konservatuar zamanlarımda kendimle baş başa kaldığımda, benliğimle tanıştığım sırada sesimi de keşfetmeye başladım. Zaman zaman müzik performansları yapıyorum. Bu konuda hâlâ kendimi geliştiriyorum. Ayrıca senaryo yazıyorum, şiirle ilgileniyorum, çocuklara İngilizce eğitimi veriyorum. Eğitimin hayattan farkı ne zaman sınav olacağını ve o sınavda hangi konulardan sorumlu olduğunu bilmek fakat hayat öyle değil! Tamamen bir sürpriz. “Hayatın bilinmezliğinde pişmek”, işte asıl olay bu…
 Bu zamana kadar hangi projelerde rol aldınız?
Kanada’da ve Türkiye’de bağımsız filmlerde oynayarak kariyerime başladım. Burada televizyon dizilerinde rol aldım. Bunların en popüleri “Ateşböceği” dizisinde oynadığım roldü galiba. Türkiye’de sahne üzerindeki ilk deneyimim BKM’nin Eğlendirme Dairesi adlı skeç programı oldu. Şimdi Koma Sahnesi’nde bir Henrik Ibsen uyarlaması olan “Rosmersholm”da oynuyorum.

...
Röportajın devamını dergimizden okumaya devam edebilirsiniz.
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz