“İvanov” oyununun yönetmeni: Saim Güveloğlu

8415 Okunma
Anton Çehov’un yazmış olduğu ve “Moskovalı Hamlet’im” olarak bahsettiği “İvanov” oyununu geçtiğimiz ay DasDas’da izleme fırsatı buldum. Dekor, oyunculuk, kast, sahne ve ışıklandırma dikkatimi çeken ayrıntılardı ve bunların birbirleriyle uyumlu, düzenli olmaları hoşuma gitti. Türkiye’de kaliteli ve özveriyle hazırlanmış işleri gördüğümde umutlanıyorum, heyecanlanıyorum ve bunlar birçok kişi tarafından algılansın, fark edilsin istiyorum. İvanov karakterine Tansu Biçer hayat veriyor, İvanov’un eşi Anna karakterini ise Tülin Özen canlandırıyor. Şabyelski’yi oynayan Şehsuvar Aktaş’ın yanı sıra Kerem Arslanoğlu, Sezer Arıçay, İlda Özgürel, Derya Şahan ile İnci Sefa Cingöz gibi isimler de bu güzel projede yer almışlar. Oyunun merkezinde; herkesin bir şeylerden pişman olması ve suçluluk duygusunu hissetmesi fakat bu durumu çözmeye çalışmak için hiçbir eylemde bulunmaması işleniyor. Ne kadar tanıdık bir hikâye, öyle değil mi? Anlatılmak istenen şey o kadar güzel görselleştirilmiş ki bu oyunun yönetmeni olan Saim Güveloğlu’yla görüşerek oyun hakkında daha detaylı bilgi almak istedim.
ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği’nden sonra Kadir Has Üniversitesi’nde Film ve Drama Bölümü’nde yüksek lisans yaptınız. Bu nasıl gerçekleşti biraz anlatır mısınız?
ODTÜ’de üniversitenin tiyatro topluluğundaydım, ODTÜ Oyuncuları’nda... Tiyatroyla tanışmam ilk kez orada oldu. Üniversitenin son iki senesinde yaz aylarında zorunlu staj vardı. Her gün sabah erkenden işe gidip akşam da belli bir saatte eve dönmenin yani bu tarz bir döngünün bana hiç uygun olmadığını fark ettim. Yüksek lisans yapma kararımda bunun payı büyüktür. Kadir Has Üniversitesi’nde Film ve Drama Yüksek Lisans programı olduğunu öğrendim. Film de yapmak istediğim için çok cazip geldi bana. Bölüm başkanı Prof. Dr. Çetin Kemal Sarıkartal’ın bir makalesini okuduğumda fikirlerinden çok etkilenmiştim. Başvurdum ve hocalarım, alan dışı olmama karşın kabul ettiler.
Tiyatro Yönetmenliği hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Bir yönetmen hangi detaylardan sorumludur?
Bu biraz yaptığımız işin prodüksiyonuna bağlı bir durum. İçinde bulunduğum koşullarda her şeyden sorumlu olmak zorunlu çünkü çok profesyonel koşullarda çalışmıyoruz. Mesela en son yönettiğim “İvanov” oyununda metnin seçimi, sonrasında cast’ın oluşturulması, oyuncuların çalıştırılması, belirli bir dramaturjik eksen oluşturulması, dekor ve ışık tasarımı için tasarımcılarla iletişime geçilmesi gibi görevleri yerine getirmiş oldum. Normalde tiyatro yönetmeninden beklenen görev rejiyi düzenlemesidir fakat bizde işler pek öyle ilerlemiyor. Diğer pek çok şeyle de yapımcı gibi uğraşmak durumunda kalıyoruz.
Anton Çehov’un “İvanov” adlı eserini seçmenizin sebebi nedir?
İvanov sürekli suçluluk duygusuyla yaşayan fakat eyleme geçmeyen bir karakter. Çehov, İvanov için Moskovalı Hamlet’im diyor. Mektuplarından birinde Hamlet’e hem acıdığını hem de onu gülünç bulduğunu yazmış. Kendini suçlu hissetmek, kendine acımak, ancak bu konuda hiçbir şey yapmamak bana da trajikomik gelen bir durum. Ayrıca bugün için de çok güncel olduğunu düşünüyorum. Pek çok şeye tanık oluyoruz (göçmenler, işçi ölümleri, istismarlar vb.), bunlara karşı bir şey yapmıyoruz ancak suçlu hissetmeye de devam ediyoruz. İvanov için bu durum, karısı Anna üzerinden gidiyor daha çok, ancak metnin temelinde olan duygu bugün bizim için daha geniş ölçekte de geçerli. İvanov metninin böyle bir yorumla sahnelendiğinde günümüz seyircisine dokunacağını düşündük.

Makalenin devamını ve Mayıs 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz