Sanata dair kapsayıcı şeffaf ve açık bir davet /ARTER

3052 Okunma
Bir Vehbi Koç Vakfı (VKV) kuruluşu olan ve çağdaş sanat alanında sürdürülebilir bir üretim ve sergileme altyapısı sunmak üzere 2010 yılında İstiklâl Caddesi’nde açılan Arter, vakfın 50. yıldönümünü kutladığı 2019 yılında Dolapdere’deki yeni binasına taşındı. Herkes için erişilebilir bir kültür ve yaşam platformu olmayı hedefleyen Arter, Eylül ayında, sergilerin yanı sıra sanatsal etkinlikler, öğrenme, film ve yayınlardan oluşan çok disiplinli programıyla kapılarını açtı. Organizasyon yapısı ile birlikte logosu da yenilenen ve tüzel kişilik kazanan Arter’in yönetim kuruluna Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç başkanlık ediyor. 4 Eylül 2019 Çarşamba günü Arter’in Sevgi Gönül Oditoryumu’nda düzenlenen basın toplantısı Arter’in kurucu direktörü ve VKV’nin kültür ve sanat danışmanı Melih Fereli, VKV Genel Müdürü Erdal Yıldırım ve baş küratör Emre Baykal’ın katılımıyla gerçekleşti.
 Toplantının açılışında okunan Ömer Koç’un mesajında “Arter’in yeni binasıyla tüm halka, özellikle gençlere ve çocuklara sanatla karşılaşabilecekleri bir ortamı yaratmaktan” duydukları heyecanı bildiren ifadeler yer aldı. Mesajın devamında, Tüpraş’ın sponsorluğunda, çocukları yaratıcı düşünce ve sorgulama becerisinin dinamikleriyle donatmak amacıyla 24 yaşın altındaki tüm gençlere Arter sergilerini her zaman ücretsiz olarak ziyaret etme olanağını tanıdıklarını, ayrıca yetişkinlerin de sanata erişim ve katılım hakkını yaygınlaştırmak amacıyla Ocak 2020’ye kadar sergilerin ücretsiz ziyaret edilebileceği bildirildi. Ford Otosan kurumu, ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla Arter’den metro istasyonlarına servis konulmasını da sağlamış.
 Vakfın Genel Müdürü Erdal Yıldırım dünyada çok az sayıda kültür sanat kurumunun kendi imkânlarıyla sürdürebilirliliği sağladığını ve Arter’in de bunlardan biri olduğunu, ülkemize, bölgemize ve dünyaya bu tarz bir yapıyı kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Ardından söz alan Arter kurucu direktörü Melih Fereli, Koç ailesini gençlik yıllarından bu yana tanıdığını, 2005 yılından bu yana Koç çalışanı olduğunu söyledi ve büyük bir coşkuyla Arter’in bugünkü haline nasıl evrildiğini anlattı: “Koç topluluğunun kültür ve sanat yatırımlarıyla ilgili değerlendirme yapmam istendi. Araştırmalarım sonucunda bir stratejik plan taslağı oluşturduk ve bunu eylem planına dönüştürme çalışmalarını başlattık. Sadberk Hanım Müzesi’nde iki adet koleksiyon bulunmakta, Türk-İslam Eserleri ve Anadolu Medeniyetleri, bu oluşumun üçüncü ayağını çağdaş sanat eserleriyle tamamlayacak bir yaklaşımı benimsemenin doğru olacağına karar verdik. İstiklâl Caddesi’nde bulunan Meymaret Han, Ömer Bey tarafından Arter’e tahsis edildi. Kültür ve sanatla yakından ilgili olan Koç ailesinin çağdaş sanat alanında da güçlü projelere destek vererek ve ortak olarak üstlendiği misyonu, çağdaş sanat dışında da çeşitli sanat disiplinleriyle ilişki kurabilen bir yapıya dönüştürmek için yola çıktık.” 

Makalenin devamını dergimizden okumaya devam edebilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz