Sanzoni Ailesi (2. bölüm)

66 Okunma
 Bir önceki yazımda, Palermo’dan Karaağaç’a gelen Sanzoni Ailesinden bahsetmiştim. Giovanni Sanzoni neden göç etmiş, oğlu Liborio burada ne iş yapmış, kimlerle evlenmişler, kaç çocukları olmuş vb. bildiğim detayları elimden geldiğince anlatmaya çalışmıştım. Yazımı okuyanlar hatırlayacaktır, tek bir cümle içerisinde ailenin bir İkinci Dünya Savaşı anısı olduğundan bahsetmiştim. Peki 1940’lı yıllarda Edirne’de yaşayan İtalyan bir aile bu savaştan nasıl etkilendi? Gelin bu yazıda sizlere bu anıyı anlatayım.
 1900 yılında Aspasia ile evlenen Liborio’nun beş çocuğu olmuştu ve bu çocuklardan üçüncüsü ailenin ilk erkek çocuğu, Vincenzo Sanzoni’ydi. Vincenzo, 1926 yılında Karaağaç’ta doğmuştu. Burada İtalyan Katolik Okulu’nda eğitim görmüştü.
 Sizlere bu hikâyeyi anlatan ben, Vincenzo’yu 12 yaşıma kadar gerek aile yemeklerinde gerekse özel günlerde düzenli olarak görüyordum. Kendisinin yeri benim için hep ayrıydı. Çocuk zihnime, siyah takım elbisesi, kafasında şapkası ve bana her buluşmada getirdiği şamfıstıklı çikolata ile yerleşmişti. Uzun boyu ve tavrıyla ağırlığını hissettirirdi. Hatırladığım kadarıyla sessiz bir adamdı ama göz göze geldiğimizde bana gülümserdi. Vincenzo maalesef 1996 yılında hayatını kaybetti. Onun hikâyesini -belki de sessiz duruşunun, ağır tavrının nedeni olan bu hikâyesini- yıllar sonra babaannem Giuseppina’dan öğrenmiştim.
...

Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz