Sarkis Paçacı’nın çizimi ödüle layık görüldü

589 Okunma

70-80’li yılların popüler etkinliklerinden olan Karikatür Yarışmaları, artık yerel belediyelerin ve sanatta sponsorluk sisteminin yerleşmesiyle güçlü organizasyonlara dönüştüler. Bu kapsamda Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından ikincisi düzenlenen Uluslararası Karikatür Yarışması büyük ilgi gördü. “Pandemi-COVİD-19” konulu yarışmaya 58 ülkeden 667 eser sahibi, 2 bin 247 adet karikatürle katıldı. Türkiye’nin yanı sıra ABD, Çin, İtalya, İspanya, İngiltere, İran, Japonya ve Fransa gibi ülkelerden sanatçıların yer aldığı yarışmanın birincisi Fransa’dan Shahrokh Heidari oldu.
 Jüride ünlü karikatürcüler Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Şevket Yalaz, Sait Munzur, Abdülkadir Uslu, Mehmet Selçuk ile mizah yazarı Savaş Ünlü yer aldı.
 Paros okuyucularının “Dikkat Fikir Çıkabilir” adlı karikatür sayfası ve “I Want You” başlıklı köşe yazılarından tanıdığı Karikatürist Yazarımız Sarkis Paçacı’nın eseri de yarışmada mansiyon ödülüne layık görüldü.
 Yarışmayla ilgili “Yarışmalar, pandemi nedeniyle e mail yoluyla katılımları daha çok tercih etmeye başladılar. Bu da çizerleri postane masrafı ve paketleme zahmetinden kurtardı. Sanatçılar, bu zorlu kapanma dönemlerinde ayakta kalmaya çalıştılar. Bu karikatürist için daha zordur. Dijital efekt endüstrisi, oyunlar ve animasyonların yaygınlaşmasıyla, son on yılda zaten illüstrasyon, karikatür okuyucusu veya izleyicisinde genel bir konsantrasyon kaybı oldu.” diyen Paçacı, çiziminin konusunu şöyle açıkladı: “Bu çizimim, sürekli imaj çalışması yaparak kendini insancıl göstermeye çalışan egemen sistemin yaygınlaştırmaya çalıştığı gereksiz aşırı mükemmeliyetçiliğe ironik bir vurgu yapıyor. İdam mangası, medyanın ve yargı sisteminin hem bir yandan kendisini kandırmasını, hem de fırsatçı popülist gösterişçiliğini sembolleştirmektedir.”
 Sarkis Paçacı, mesleğe profesyonel olarak 1975 yılında dergi karikatürcülüğüyle başladı. Kino Kong Kısa Film Kolektifi’nin kurucularından olan Paçaci, Fransa’da yaşamaktadır...

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz