Sarkis Şahbaz adı, Bayrampaşa Göz Hastanesi’nde

3443 Okunma
 Surp Pırgiç Hastanesi’nde 1970’li yıllarda Laboratuar Şefliği, ardından Hastane Müdürlüğü görevinde bulunduktan sonra 1984 yılında Cağaloğlu Lions Kulüpleri ve hayırseverlerin katkılarıyla, Göz Nurunu Koruma Vakfı’nın kuruluşunda yer alan Sarkis Şahbaz, Bayrampaşa Göz Hastanesi’nde adına kurulan müze ile ölümsüzleştirildi.
 Vakfı yöneticileri, hastane doktorları ve personeli büyük bir sevgi, özlem ve minnetle Sarkis Şahbaz’la geçirdikleri uzun yılları, hastane için yaptığı özverili çalışmaları bizimle paylaştılar. Şimdi sözü Göz Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Topdemir ve Yönetim Kurulu Üyesi Aysen Kiper’e bırakıyoruz.
 Sarkis Şahbaz’la nasıl tanıştınız? Bu değerli insanla ilgili izlenimlerinizi paylaşır mısınız?
 Rahmetli Sarkis Şahbaz ile tanışmam 2007-2008 yıllarına dayanır. O dönemlerde bu federasyonun genel yönetmeniydim, yine aynı dönemde vakfın mütevellisi oldum. Kendisiyle bu vesileyle tanıştık, daha sonra vakıf danışma kuruluna girdim ve o dönem Sarkis Bey ile çalışma imkânına eriştim. 1984 yılında kurulan bu vakıf hastanesi 2006 yılına kadar kendi yağıyla kavruldu, bazı sıkıntıları muhakkak ki oldu ama Sarkis Beyin aynı yıl göreve başlamasından sonra kurumsal olarak hastanemiz ileriye dönük çok başarılı adımlar attı. Hastanenin bugünkü durumuna gelmesinde onun çok ciddi emeği ve katkısı olmuştur.
 Kendisi dostumuz, abimizdir. Bizden yaşça büyük olmasına rağmen arkadaşça ilişkilerimiz vardı. Tüm hastane çalışanları onun evladı gibiydi, hepsine bir evlat sevgisiyle yaklaşırdı.
...
Röportajın devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz