Şemalar (2)

1449 Okunma
Geçen ay ruhun işlevsel en küçük parçası olan şemalara (temel inançlar) giriş yapmış ve bilimsel olarak tanımlanan on sekiz uyum bozucu şemanın dokuz tanesinden bahsetmiştik. Bu ay kalan dokuz uyum bozucu şemayı tanımaya devam ediyoruz.

ŞEMA 10: KUŞKUCULUK
Bu şema özellikle evhamın insan ilişkilerindeki karşılığıdır. Beklenen felaket sağlıktan değil, diğer insanlardan gelecektir. İnsanlar eninde sonunda bizi aldatacaklar, kötü davranacaklardır. Kötü davranmasalar bile en azından özensiz ve ihmalkâr olacaklardır. İnsanoğlu çiğ süt emmiştir ve kötü niyetle bir şeyler yapması an meselesidir. Bu şemaya sahipsek, bu tür düşünceler aklımızdan çok sık geçer. Ortaya çıkan aksiliklerde kötü niyet ve/veya ihmalkârlık ararız ve sonunda mutlaka buluruz.
 ŞEMA 11: DAYANIKSIZLIK
Bu şemanın asıl açılımı: Tehlikelere Karşı Dayanıksızlık Şeması’dır. Biz günlük kullanımda sadece Dayanıksızlık Şeması diyoruz. Her an tıbbi, adli, ruhsal, ekonomik veya doğal bir felaketin olabileceğini hissederiz ve bu tehlikeler karşısında çaresiz kalacağımıza inanırız.
ŞEMA 12: KARAMSARLIK
Karamsarlık şemasını dilimizde en iyi anlatan “çok gülersen, çok ağlarsın” deyişidir. Hayatta eninde sonunda kötü olayların olacağını sürekli aklımıza getiririz. Bu şema dayanıksızlık şeması ile neredeyse iç içe bir yapıdır. Birbirine çok karışır. İkisinde de bir felaket algısı vardır. Karamsarlık şemasında ise bu felaketin iyi bir şeyden sonra ortaya çıkacağına inanmak bileşeni de vardır.
...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz