Sevan Bıçakçı’nın “Kral Kobra” isimli tasarımı Doğa Tarihi Müzesi’nde

1073 Okunma
 Dünyanın en önemli bilim ve kültür kuruluşlarından biri olan Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, “Beautiful Creatures” (Güzel Yaratıklar) isimli sergisinde Sevan Bıçakçı’ya ait bir tasarıma yer verdi.
 Mücevher Tarihçisi ve “Bulgari: Serpenti Collection”, “Hollywood Jewels: Movies” gibi kitapların yazarı Marion Fasel’in küratörlüğünde gerçekleştirilen sergide, hayvanlardan esinlenerek tasarlanmış ikonik mücevherler yer aldı.
 19.yy ortalarından günümüze uzanan, Cartier, Tiffany & Co. ve Bulgari gibi köklü mücevher markalarının yanı sıra JAR, Suzanne Belperron gibi yıldız mücevher tasarımcılarının eserlerinin de yer aldığı sergide, Sevan Bıçakçı’nın 2011 yılında tasarladığı “Kral Kobra” isimli sıra dışı bileziği sergilendi.
 Altın, gümüş ve farklı renklerdeki pırlantaların kullanıldığı mücevher tasarımının, aynı anda hem yüzük hem de bilezik işlevine sahip olması büyük beğeni kazanırken tüm dikkatleri üzerinde topladı.

 YILANIN BÜYÜLEYİCİ ESTETİĞİ
Bıçakçı’ya bu tasarımda ilham veren ise ilk örneklerine kadim Mısır kültüründe rastlanan, farklı dillerde “yılan büyüleme” (snake charming) adıyla da anılan “yılan oynatıcılığı” geleneği oldu. Doğadan koparılıp, sepet içine hapsedilmiş yılanın üflemeli çalgı marifetiyle hipnoz veya büyü altında tutularak gösteri nesnesi haline getirilmesine karşı bir duruşla, dikkati yılanın büyüleyici estetiğine çekmek isteyen tasarımcı, çalışmasını bir yılı biraz aşan bir sürede tamamladı.
 Yılanın kafası ve çenesinin yüzük, oynak eklemlerden oluşan gövde ve kuyruğunun ise bilezik işlevine sahip olduğu tasarım, kolda taşındığında “Kral Kobra, taşıyıcısının kolunda mücevherden bir nesne mi, yoksa kendini gezintiye çıkarması için o kola sarılmayı tercih etmiş bir özne mi?” sorusunu akıllara getiriyor. Geçtiğimiz yıllarda tasarımları Londra Viktoria & Albert Müzesi’nde de sergilenen Bıçakçı’nın yer aldığı “Beautiful Creatures” isimli sergi, 19 Eylül’e kadar “American Museum of Natural History” müzesinde sanatseverleri ağırladı.
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz