Simon Hagopyan

41 Okunma
 Resme yeteneği çok küçük yaşlarda fark edilen Simon (Simeon) Hagopyan (1857-1921), ünlü ressam Telemak Ekserciyan’ın öğrencisiydi. Gençlik yılları boyunca zorlu bir yaşam savaşı veren genç Simon, üstün yeteneği ve çalışkanlığıyla saray ressamlığına kadar yükselmiştir.
 İstanbul’un Samatya semtinde doğan Hagopyan, İstanbul Sanayi-i Nefise’den mezun olmuştur (1888). Yeni Cami’nin mahfilini betimlediği çalışmasıyla birincilik ödülü alan sanatçı, bir süre çeşitli okullarda resim öğretmenliği yaptıktan sonra, şehzadelerle soylulara ders vermek üzere saraya davet edilmiştir.
 Babasının portresi Marsilya Sanat Festivali’nde sanatçıya birincilik ödülü kazandırmıştır. Vanlı Dilenci, Yoksul, Galata Köprüsü’nde Hamallar, Eski Bir Türk Sokağı, V. Mehmed’in (1909-1918) Portresi ve Gazi Muhtar Paşa’nın kazandığı savaşları betimlediği altı savaş tablosu, Simon Hagopyan’ın önemli yapıtlarıdır. Sokullu Mehmed Paşa Camisi’nin medresesini betimlediği tualini bir Fransız sanatçı satın almıştır.
 Gülmeceye yatkın olan Hagopyan, İstanbullu ressam imajını ironik bir dille şöyle vurgulamıştır: “Başkentte Ermeni bir ressamın ünlü olabilmesi için, olağanüstü bıyıklarla sakallı ve pipolu bir imaj çizmesi ve adını mutlaka Avrupai bir isimle değiştirmesi gerekir.”
 Yapıtları İstanbul’da düzenlenen çeşitli sergilerde yer alan Hagopyan, ayrıca İstanbul’un sokaklarını konu alan peyzajlar yapmış, bazı tablolarında da halk tiplemelerini resmetmiştir.

...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden inceleyebilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz