Sınır koyabilmek

2465 Okunma
 Çocuk eğitiminde sınır koymanın önemi son zamanlarda hem eğitim hem de gelişim alanlarında dile getirilen popüler bir kavram olsa da, çoğu ebeveyn bu konuda sıkıntılar yaşıyor. Kimi aileler sınır koymayı otoriter ebeveyn tutumundaki cezacı yaklaşım ile karıştırıp çocuğun özgüven ve hayal gücüne yapılan bir müdahale olarak yorumlasa da, aslında “Çocuklara Doğru Sınır Koyabilme Becerisi” sağlıklı ebeveynliğin en temel adımı. Çocuklar neyi yapıp, neyi yapamayacaklarını bilmek isterler. Sınırsızlık onların aslında kendilerini güvensiz hissetmelerine neden olduğundan çok acı verici bir deneyimdir. Bu doğrultuda çocuğun yaşına uygun ve net sınırlar, sağlıklı çocuk gelişiminin en net belirleyicisidir. Aile sınır koyarken mutlaka çocuğunun gelişim dönemini, eğer varsa özel durumunu ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalıdır. Bu sınırlar çocuğun güvenliğini sağlamalı, ona sorumluluk vermeli ve kendisine seçenekler sunarak kontrol duygusunu hissettirmelidir. “Kontrol sahibi” olduğunu ve güçlendiğini hisseden çocuklar kendi davranışlarını düzenlemekte daha yetenekli olurlar. Bu da onların sorunlar karşısında anne/baba gibi dış kaynaklar yerine kendilerine güvenmelerine olanak sağlar.
 Sağlıklı sınır koyabilmek için hem konulan sınırın net olduğundan hem de çocuğa seçim özgürlüğü tanıdığından emin olmak gereklidir. Örneğin: Bir mont almak için annesiyle alışverişe çıkan bir çocuk düşünün. • Eğer anne çocuğa, istediğin montu seçebilirsin derse çocuk belki de ailenin bütçesini çok zorlayacak veya mevsim şartlarına uygun olmayan bir mont seçecektir. (Bu örnekte çocuğun seçim özgürlüğü var ancak sınırlar net değil). • Eğer anne, montu çocuğun fikrini almadan seçer ve “Bunu giyeceksin” derse burada çocuğun kontrol hakkı elinden alınmış olacaktır. (Bu örnekte sınırlar nettir ancak çocuğun seçim özgürlüğü yoktur). • Eğer anne mevsim şartlarına ve bütçelerine uygun birkaç alternatif belirleyip “Bunlardan istediğini seçebilirsin” derse, çocuğuna sağlıklı bir şekilde sınır koymuş olacaktır. (Bu örnekte hem sınırlar nettir hem de çocuğun seçim özgürlüğü vardır). Çocuğunuzun yapmasını istemediğiniz bir davranışı hakkında sınır koyarken ise durumun neden yanlış olduğunu ona sakin ve güzelce anlattığınızdan emin olun. Akabinde ona tekrar bu davranışı yapması durumunda ne tarz bir yaptırım uygulayacağınızı açıklayın. Bunu yaparken iki seçim sağlayın. Bir tanesini pozitif bir şekilde ifade ederken (politikaya uymanın sonucu), diğer seçimi (politikaya uymamanın sonucu) çocuğunuzun hoşuna gitmeyeceğini bildiğiniz bir sonuç olarak belirtin.

Makalenin devamını dergimizin aralık sayısından okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz