Sorfoloji

1081 Okunma
Duygu durumumuz, hemen davranışlarımıza yansır. Bir kişinin yüz ifadesinden mutlu veya mutsuz olduğunu hızla anlayabiliriz. Ruh ve madde arasındaki ilişki iki taraflı çalışıyor. Zorla gülümsemeyi denersek, içimizde de bir mutluluk hissi belirebilir mi?
 Bir acı veya ağrıdan kurtulmak, hatta sadece daha huzurlu olmak için beynimizi kontrol edebilir miyiz? Pozitif düşünce teknikleri, bunların üstesinden gelebilmek için bize denemeye değer yöntemler öneriyor. Hepimiz bazen normalden daha endişeli oluruz. Gelecek, kayıp, başarısızlık korkuları zihnimize yer eder, günlük huzurumuzu kaçırır.
 Başta Davranışçı Ekol olmak üzere, birden çok psikoloji teorisi maddenin ruh üzerindeki etkisini temel alıyor ve terapisini bu etki üzerinde yoğunlaştırıyor. Bir yanda duyguların köküne, geçmişe, travmanın kalbine odaklanmak diğer tarafta kartezyen kuyu kazmak yerine güne ve geleceğe odaklanmak. Duyguları ve anıları ele almak yerine, günlük ödev ve görevlerle bugünü değiştirip geleceğe yeni bir geçmiş bırakmak…
 Sorfoloji, değişik teknik ve uygulamalarla, insan üzerinde yeni bir bilinç oluşturmakla ilgileniyor. Endişelerden, kötü düşüncelerden, aşırı heyecandan kaçınmak için önerilen uygulamalar, insan kimyasını, hormonları etkileyerek insana rahat bir nefes aldırıyor.
 CANLANDIRMA METODU
Performans sanatlarıyla ilgilenen bir arkadaşım, sahneye çıkmadan veya bir elemeye katılmadan önce, en az 15 dakika zihinsel canlandırma yapıyor. Oturup, gözlerini kapatıp, gerçekleşebilecek en güzel senaryoyu kafasında canlandırıp, bu süre zarfında o hayalî yaşantıya odaklanıyor. Bazen hafif bir müzik veya tam bir sessizlik sağlamak için kulaklıklar da faydalı olabilir. Zihnin içini canlandırmak için dış dünyadan minimum uyaran olmasını sağlamak kaçınılmaz. «Başaramam», «iyi değilim», «yeterince prova yapmadım» gibi olumsuz hiçbir ihtimal ve düşünceye yer vermeden hayalî yaşantıya odaklanmak başta çok kolay olmayabilir. Müthiş bir başarı ve huzur yaşantısı canlandırması yapılıyor. Bunun için zihinin içinde beş duyu etkinleştirilebilir. Görmek, duymak, kokusunu duymak, tadını almak, hissetmek… Performans esnasındaki, kumaş, alkış, projektör ışığı, müzik dekor, sahne kokusu hepsi zihinde canlanabilir.
...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz