“Süryanice Online Projesi” Tanıtıldı

2459 Okunma
İnternet üzerinden Süryanice öğretmeyi hedefleyen ve Avrupa Birliği Erasmus+ programı tarafından desteklenen “Süryanice Online Projesi” (www.surayt.com) 17 Şubat 2019 Pazar günü, İstanbul Keldani Katolik Kilisesi salonunda bir seminerle ilgililere tanıtıldı.
 Tanıtım seminerinde Midyat Süryani Kültür Derneği’nden Malfono (Eğitmen) Ayhan Gürkan açılış konuşmasını Süryanice ve Türkçe olarak yaptı. Daha sonra proje direktörü Prof. Dr. Shabo Talay yaptığı konuşmada bu projenin amaçlarını ve önemini vurguladı. Hedeflerinin bu toprakların en eski dillerinden biri olan Süryanicenin yok olmaması ve kültürel miras olarak öğrenilmesi olduğunu belirten Talay, bu amaçla kurdukları ekip ile 2012 yılından beri bu proje üzerinde çalıştıklarını belirtti.
 Proje koordinatörü Soner Ö. Barthoma da Türkçe olarak yaptığı konuşmasında projenin 2012 yılından günümüze kadar ulaştığı noktaları ve projenin önemini vurguladı. Barthoma, projeye finansal olarak Avrupa Birliği desteği sonlandıktan sonra da devam etme arzusunda olduklarını belirtti. Projenin şu aşamada Almanca, İngilizce, Fransızca, İsveççe, Flemenkçe, Türkçe ve Arapça dillerini bilenler için hizmet verdiğini ifade eden Barthoma, üç dilde eğitim kitapları hazırladıklarını ve bastırdıklarını söyledi. Bütün dillerde eğitim kitaplarının yakında hazır olup bastırılacağını ve siteye ekleneceğini de ifade eden Barthoma, siteye gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirtti.
 Sunumun ardından, araştırmasını Özcan Geçer’in, yönetmenliğini Maltepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Hakan Aytekin’in yaptığı Süryanicenin tarihsel gelişimini aktaran ödüllü “Yarına bir harf” belgeseli gösterildi ve yönetmen ile kısa bir söyleşi yapıldı.
 SAOP -Süryanice Online Projesi-, Avrupa Birliği Erasmus + programı tarafından 2017-2020 yılları için finanse edilmekte olup, Almanya’da Freie Universität Berlin tarafından koordine edilmekte, İsveç’ten Stockholm Üniversitesi, Hollanda’dan Mor Efrem Süryani Ortodoks Manastırı, ABD’den Beth Mardutho Süryani Enstitüsü ve Türkiye’den Midyat Süryani Kültür Derneği tarafından yürütülmektedir. Bir önceki AOP projesine (2014-2017) İngiltere’den Cambridge Üniversitesi, Norveç’ten Bergen ve Almanya’dan Leipzig Üniversiteleri katılmıştı.

Nisan 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz