Tiyatro tarihimizde unutulanlar (Bölüm 62)

2106 Okunma
MARİ NIVART (1853-1885) (MARİ KARAYAN)
 Çok yoksul bir ailenin kızı olarak İstanbul Pera’da doğdu. İki kız kardeşi bir de erkek kardeşi vardı. Henüz yürümeye yeni başlamıştı ki babası Hovsep Karayan’ı kaybetti. Annesi Takuhi Hanım onu ancak birkaç yıl Sakızağacı’ndaki Anarat Hığutyun Okuluna gönderebildi. Büyük zorlukla yaşamlarını sürdürmeye çalışırlarken 1870’teki büyük Beyoğlu yangınında her şeylerini kaybettiler. Çok zayıf bir bünyesi vardı. Annesi, hiç olmazsa o yıllarda çok geçerli olan sahne sanatlarını öğrenebilmesi için onu ve küçük kız kardeşini Tovmas Fasulyacıyan’a götürdü. Böylece ana kız, Fasulyacıyan’ın oluşturduğu ve kadrosunda Bedros Atamyan, Tavit Tıryants, Haçik Papazyan’ın da bulunduğu 18 kişilik ekiple Yeni Nahçıvan’a gittiler.
 Mari Karayan burada ilk kez Mari Nıvart adıyla Ancelo Malipieri oyununda “Tizbe” karakteri ile halkın karşısına çıkar. Bununla ilgili Beşiktaşlıyan’ın kitabında ilginç bir anlatı var. Fasulyacıyan oyundan önce seyirci karşısına çıkarak Mari Nıvart’ın hayatında dördüncü kez sahneye çıktığını söyleyip seyirciden olabilecek hatalar için özür diler. Oyunun ikinci perdesinden sonra Mari Nıvart’ın başarısını görünce tekrar sahneye çıkıp onun ikinci kez sahneye çıktığını söyler. Oyunun sonunda da Mari Nıvart’ın olağanüstü oyunculuğu karşısında etkilenip seyirciye onun ilk kez bir oyunda oynadığını itiraf eder ve çok büyük alkış alır.
 Fasulyacıyan, geçen yazıda da bahsettiğim nedenlerden Nahçıvan’da bu 18 kişilik ekibin masraflarıyla başa çıkamadı ve İstanbul’a döndü. Hatta oradaki borçlarına karşılık Atamyan, Tıryants ve Papazyan’ı rehin bırakmak zorunda kaldı. Daha sonra bu sanatçılar ancak bir hayırseverin yaptığı maddi yardımla İstanbul’a dönebildiler.
 ...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz