Türkiye ve Ermenistan özel temsilcileri belirlendi

905 Okunma

Türkiye ve Ermenistan, diplomatik ilişkilerin başlatılması ve kapalı sınırların açılması gibi normalleşme adımlarının atılması için çalışma başlattı. Bir yol haritası belirlenmesi için iki taraf da birer özel temsilci atama kararı aldı. Türkiye tarafının eski Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ı özel temsilci olarak atandığını, geçtiğimiz ay Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu duyurdu.
 Türkiye’nin ardından Ermenistan da atadığı özel temsilciyi açıkladı. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vahan Hunanyan, Parlamento Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan’ın Ermenistan-Türkiye arasındaki normalleşme sürecinde Ermenistan Cumhuriyeti’nin özel temsilcisi olacağını açıkladı.
 Ermenice, Rusça, İngilizce, Lehçe ve orta derecede Türkçe bilen Rubinyan, 2010 yılında Yerevan Devlet Üniversitesi’nden mezun oldu. 2010- 2012 arasında UCL’de (University College of London) yüksek lisansını tamamladı. Kadife Devrim sonrasında 2018-2019 arasında Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2021’den bu yana Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.


Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz