Üniversitelerde Dijital Dönüşüm Başlıyor

1787 Okunma

 

Yüksek ögretim Kurulunca (YÖK) Türk yüksek ögretim tarihinde bir ilk oluşturacak Üniversitelerde Dijital Dönüişüm Projesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde düzenlenen törenle başlatıldı. AA’nın haberine göre; proje ile ögretim üyeleri ile üniversite ögrenicleri, “LMS” ağı üzerinden interaktif şekilde iletişime geçerek derslerin ve projelerin yüz yüze eğitimin yanında dijital ortamda da sürdürecek.

Bu kapsamda binlerce ögretim elemanının eğitime alınacağı proje, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinden seçilen sekiz pilot üniversitenin ardından tüm üniversitelerde yaygınlaştırılacak. Yüksek öğretimde Dijital Dönüşüm Projesi’nin, sekiz pilot üniversitede uygulanmaya başlandığı ancak bu sayının zamanla artırılacağını belirtilyor. Bu üniversitelerde 3 bin dolayında akademisyenin “dijital okuryazarlık” dersi aldığı, 40 bin ögrencinin de alacağı ögrenildi. Üniversitelerin artık gerek ögrenciler gerek akademsiyenler için küresel bazda bir rekabet ortamında olduğuna dikkat çekilyor.

Yeni Meslekler Ortaya Çıkacak

YÖK Başkanı Yekta Saraç, bulut hesaplama uzmanlığı, 3D üretim mühendisliği, artırılmış gerçeklik geliştiriciliği, yapay zekâ eğitmenliği, teknoloji tasarımcılığı, veri güvenliği uzmanlığı, robot koordinatörlüğü gibi çok sayıda yeni mesleğin ortaya çıkışının Dijital Dönüşüm Projesi’nin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu ortaya koyduğunu vurguluyor. Alanında uzman akademisyenlerin, uluslararası organizasyonların temsilcilerinin ve insan kaynakları uzmanlarının katılımıyla oluşan Geleceğin Meslekleri Küresel Ajandası Kurulunun tahminine göre de, bugün ilkokulda okuyan çocukların yüzde 65’nin henüz var olmayan işlerde çalıacakları düşünülüyor.

Makalenin devamını okumak için Mart 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz