Yahudi varlığının Türkiye’deki geçmişi belgelendi

1260 Okunma
 Türk Musevileri Müzesi, Arkeolojik kazılardan çıkan bilgiler ışığında Anadolu topraklarında Yahudi varlığının 2600 yıllık geçmişine ışık tutan yeni bir sergi ile arkeoloji, tarih profesyonelleri ve meraklılarını bir araya getirdi. Geçtiğimiz ay 4-21 Kasım tarihleri arasında Zülfaris Sinagogu’nda “Taşlara Kazanın Yahudi Kimliği” başlığıyla düzenlenen sergi ilgiyle karşılandı.
 Yahudiler, 2600 yıl önce Anadolu ve Trakya’ya yerleştiklerinde, özellikle ticaret yapmak üzere Anadolu topraklarına geldiler ve antik kentlere yerleştiler.
 Mimar Çiğdem Öner’in Anadolu’da süre giden arkeolojik kazı başkanları ve akademisyenlerle iş birliğinde ve Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolosluğu İstanbul ve Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği’nin maddi destekleri ile gerçekleştirilen sergi, söz konusu coğrafyada Yahudilerin geçmişini kanıtlar eşliğinde gözler önüne serdi.
 Arkeolojik kazılar, bu coğrafyadaki Yahudi varlığını kanıtlayan mezar taşları, yazıtlar, objeler ve sinagog kalıntıları gibi somut bulgular, bölgelere göre sergilendi ve en son keşfedilen Side Sinagogu ile birlikte, Andriake, Sardes, Priene, Limyra ve Miletos Sinagoglarına ait her türlü ayrıntılı bilgi, yapılara ait üç boyutlu restitüsyon önerileri ve bazı yapılara ait maketler de izleyici ile paylaşıldı.
 Söz konusu arkeolojik bölgelerin kazı başkanları, sinagog binaları ile ilgili restitüsyon çalışmalarına geri bildirimleri ile destek oldular. Sardes Sinagogunun bir maketinin de yer aldığı sergide ayrıca Ariel Goldenberg’in yapımcılığını üstlendiği ve serginin kısa bir özetini canlandıran film de izlettirildi.
 Araştırmacı Yazar Siren Bora’nın bilimsel danışmanlığında düzenlenen serginin yanı sıra, akademisyen ve kazı başkanlarının makalelerinden oluşan sergi kitabı da Müze Yayınlarından ilgililere sunuldu.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz