Yarım kalan hikâyenin Türkiye prömiyeri beğeniyle izlendi

916 Okunma
 “Hangardz”, Heranuş Arşagyan’ın ölümünden yıllar sonra, şairin dokunaklı dizelerinden derlediği oyunla, Sırbistan’ın Novi Sad kentinde düzenlenen Synergy World Theatre Festival’de gerçekleştirdiği dünya prömiyerinin ardından, Arşagyan’ın yaşadığı şehir İstanbul’da, geçtiğimiz ay sahnelediği Türkiye prömiyeri büyük beğeniyle izlendi.
 Kıdnenk metnini, 1905 yılında henüz 17 yaşındayken verem hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren İstanbullu Ermeni kadın şair Heranuş Arşagyan’ın; son yıllarda UNESCO’nun yok olmaya yüz tutmuş diller listesine dahil olan Batı Ermenicesi ile hastalığı boyunca biriktirdiği dizelerini ve “sahip olamadıklarını birlikte aradığı” Hrant’a teselli bulmak için seslendiği satırlarını derleyerek oluşturdu.
 Heranuş’un çok genç yaştaki ölümünden beş yıl sonra mektup arkadaşı ve akrabası Hrant Nazaryants tarafından yayımlanarak, “unutulmuşluğun kucağından” kurtarılan bu satırları, şairin yaşamından hareketle sahneleyen “hangardz”, zamana emanet edilen bu yarım kalan hikâyeyi seyirciyle tamamlamayı amaçlıyor.
 Aynı zamanda Ermenice alternatif müzik topluluğu “Vomank”ın solisti olan, ekip üyesi Lara Narin bu keşfi şöyle özetliyor: “Vomank’ın 2017’de yayınladığı Panalik albümü için yaptığımız ön araştırmalar bizi Ermeni şairlerin dünyasına sürükledi. Bu arayış Ermenice edebiyat tarihçisi ve Aras Yayıncılık editörlerinden Sevan Değirmenciyan’ın isabetli sezgileriyle derinleşerek, Heranuş Arşagyan’ın hâlâ etkisini koruyan yalın kelimeleri ve kırılgan tabiatıyla buluşmamızı sağladı.
 Böylece şairin Hin Yerazner (Eski Rüyalar) şiirini besteleyerek albüme kazandırmakla kalmayıp, “hangardz”ın ilk projesi için de ilham almış olduk.
 Oyunun yönetmenliğini de üstlenen oyuncu Yeğya Akgün, çıkış noktalarını şöyle aktarıyor: “Yıllara dayanan dostluğumuz ve sahip olduğumuz tiyatro altyapısıyla İstanbul Ermeni tiyatrosuna yeni bir soluk getirme hedefimiz; Lara’nın heybesinde doğru zamanı bekleyen bu satırlarla birlikte, festival deneyimini de kapsayan uzun soluklu bir yolculuğa dönüştü.
---
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz