Yeni Normal’de okullu olmak

610 Okunma
 İnsan, doğası gereği kendisini güvende hissetmek için önünü görebilme ihtiyacı içindedir. Bu nedendendir ki yüz yıllardır belirsizliğin insanın üzerindeki yıkıcılığı üzerine şarkılar, özlü sözler yazılmaktadır. Hepimizin ilk kez karşılaştığı bu pandemi, bizi neyin beklediğini öngörememek, hâlâ Covid-19’un bulaşıcılığı hakkında net bir bilgimizin olmaması gibi nedenlerle çaresiz ve kendi hayatımız üzerindeki kontrolümüzün azaldığını hissetmemize sebep olmaktadır. Son yapılan açıklamalar neticesinde okulların mevcut sağlık koşulları nedeniyle eğitime bir süre daha online olarak devam edeceği bilgisine sahip olmakla birlikte ne zaman eski sisteme tam anlamıyla dönebileceğimizi bilmiyoruz.
 Ebeveynler olarak çocuklarınızı yeni döneme hazırlarken, önce kendi kaygınızı ve bu durumun ne kadar süreceğini bilemeyeceğinizi kabul etmelisiniz. Çocuklarla konuşurken “Bir süre daha eğitime yeni sistemde devam edeceğiz, bunun ne kadar böyle süreceğini ben de bilmiyorum, ne zaman okula gitmeye başlayacağını zamanla beraber göreceğiz” şeklinde açıklamalar yaparken, onunla aranızdaki güven ilişkisinin bozulmaması adına “Ekim ayında okullar kesinlikle açılacak”, “Biz asla hasta olmayız” gibi kesin açıklamalar vermekten kaçınmakta fayda olacaktır.
 Online eğitim sürecinde dikkat edilmesi gerekenler:
 • Çocuklar fiziksel olarak okula gittikleri zaman dahi uzun süreli yaz tatilinin ardından ilk haftalarda okulun temposuna adapte olmakta zorluk çekmekteydiler. Bu nedenle yeni eğitimöğretim dönemine ilk günden itibaren uyum sağlayabilmeleri için mutlaka ders saatlerine göre bir çalışma programı yapılmalı, oyun/ders/sosyalleşme süreleri bu programda net olarak belirtilmelidir. Program hazırlanırken çocuğa seçenekler sunarak bu süreçte söz sahibi olması sağlanmalıdır. Ortaokul ve lise öğrencileri bu programı kendileri yapabilir. İlkokul çocuklarına ise veliler, “30 dakika tabletle oynama hakkını matematik ödevlerinden önce mi yapmak istersin, sonra mı?” şeklinde seçenekler sunabilirler.
 •Özellikle küçük çocukları olan velilerin, yapılan programı mutlaka çocuk için somutlaştırarak yazması gerekir. Bunu çocuğunuzla birlikte kartonlar, boyalar ve el işi kâğıtları kullanarak eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.
• Çocukların uyudukları, yemek yedikleri ve çalıştıkları alanlar mutlaka farklı olmalı, çalışma alanında dikkat dağıtıcı nesneler bulunmamalıdır.
• Çocuğun spor geçmişinden bağımsız olarak, programına mutlaka bedenini aktif olarak çalıştıracağı bir zaman dilimi eklenmelidir. Fiziksel hareketler, solunumu destekleyerek dokularımızdaki oksijeni artırmakta ve böylece beyin başta olmak üzere dokularımıza giden kan miktarı da dolaşımın hızlanması ile artmaktadır. Bu da daha iyi beslenen beyin hücreleri demektir. Yarım saatlik bir fiziksel aktivitenin dahi dikkat ve odaklanmayı artırdığına yönelik bilimsel çalışmalar mevcuttur.
•Ekrandan yayılan ışık, ses, renk gibi uyarıcıların çocuğun sinir sistemini yorduğu bilinmektedir. Online eğitim ile birlikte çocukların tekrar uzun süre ekran başında kalacakları göz önünde bulundurularak, ekstra tablet veya televizyon saatlerini bir miktar kısıtlamak faydalı olacaktır. Ayrıca ekran kullanımının, derin ve huzurlu uykuyu sağlayan melatonin hormonunun salınımını bozmasından ötürü, uykudan en az bir saat önce kesilmesi faydalı olacaktır.
•Özellikle küçük sınıflarda, yeni sistemde ebeveynlerin desteği çok önemli. Ancak, bunu yaparken ailelerin öğretmen rolüne girmemesi gerekiyor. Çocukların bu dönemde otoriter velilere değil, birlikte ilişki kuracakları ebeveynlere ihtiyaçları var.
•Tüm bu sürecin çocuklar için ne kadar zor bir deneyim olduğunu unutmamalı ve sonuç ne olursa olsun her zaman onların çabalarını övmeyi ihmal etmemeliyiz.
 Yaşadığımız günler hepimiz için olağanüstü bir süreç. Bugünkü davranışlarımızla ileride çocuklarımızın bu dönemi nasıl hatırlayacağını belirliyoruz. Hem kendi evlerimizde hem tüm toplumda Korona hikâyesini oluşturuyoruz. Umarım, bu süreçte sağlıklı, güzel hikâyeler ortaya koyabiliriz. Herkese iyi bir eğitim, öğretim yılı diliyorum.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz