Yeni Trend: Katlanabilir Telefonlar

4473 Okunma
Uzun yıllardır hayata geçirilmesi beklenen katlanabilir ekran özelliği, katlanabilir ekran teknolojisinin gelişmesiyle akıllı telefonlara entegre edildi. Böylelikle teknoloji devi markalar, katlanabilir telefon kategorisinde ciddi bir rekabet içine girdiler. İlk olarak Ekim 2018’de Royale adlı firmanın tanıttığı FlexPai adlı cihaz ile katlanabilir telefonlar ticari olarak kullanılmaya başlanmıştı. Büyük telefon üreticilerinin de bu yeni konsepte ne zaman uyum sağlayacağı tartışılırken Samsung ve Huawei, yeni telefonları ile ilk adımı attılar. İlk tanıtılan telefon Samsung’un katlanabilir telefonu Galaxy Fold oldu. Şubat ayında ABD’de düzenlenen MWC 2019 etkinliğinde tanıtılan yeni telefon oldukça ses getirdi. Samsung’un “Galaxy Fold”u tanıtmasından sadece iki gün sonra Çinli rakibi Huawei, yeni telefonu “Mate X” ile rakibine meydan okudu. Öyle ki Huawei, yeni telefonu Mate X’i sunarken Galaxy Fold ile kıyaslayarak rekabeti daha da kızıştırdı.
Birbirinden çok farklı tasarımlara sahip her iki telefon da çok iyi özellikler sunuyor. Galaxy Fold, içeri doğru katlanabilen 7,3 inçlik ekrana sahip. Bu tasarım, cihazın ekranını katlı haldeyken düşme ve darbelere karşı koruyor. Aynı zamanda cihazın dışında da 4,6 inçlik bir ekran mevcut. Diğer tarafta Mate X, dışa doğru katlanan bir ekrana sahip. Katlanmış haldeyken önde 6,6 inç ve arkada 6,38 inç boyutlarında iki yönlü bir ekran deneyimi sunan cihaz, açık haldeyken de 8 inçlik OLED çerçevesiz bir ekrana dönüşüyor. Huawei’nin cihazı, katlanmış haldeyken hem önde hem de arkada bir ekrana sahip olduğu için Samsung’un aksine sağlamlık konusunda akıllarda soru işaretleri bırakıyor.

Makalenin devamını okumak için Nisan 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz