Yeni yılda kendi kaynaklarımızı keşfetmek

1483 Okunma
 Yeni yıla neden her şeyi değiştirecek bir sihirli değnek muamelesi yapıldığını hiç düşündünüz mü? Bunun tabii ki birçok farklı yanıtı olabilir. Ben, yeni bir seneye başlamanın, günlük rutin içerisinde bir türlü sıra gelmeyen kararları uygulamak, olumsuzluğuna inandığımız şeylerden kendimizi arındırmak ve hedeflerimize ulaşmak için yeni planlar yapmak adına somut bir başlangıç olduğuna inanıyorum. Hazır takvim yaprakları değişirken, biz neden kendimizi değiştirmeyelim ki?
 Gelen yeni seneyle ilgili planlar yaparken bizler genellikle sahip olmayı arzuladığımız şeylere odaklanırız. Bu sene tüm dünyayı saran korona nedeniyle belki de ilk defa evrendeki insanların dileği aynı, bir an önce pandeminin bitmesi yönünde…
 Sağlık başta olmak üzere eğitim, ekonomi gibi birçok alanda büyük sarsılmalar yaşadığımız bugünlerde, hem çocuklarınıza hem de sizlere yeni seneye başlarken sahip olmak istediğiniz şeylerden, ulaşmak arzusunda olduğunuz hedeflerinizden ziyade, sahip olduğunuz kaynaklara odaklanmanızı öneririm. Şayet kendi öz kaynaklarımızı fark edebilirsek, içinde bulunduğumuz kaos ile mücadele etmek daha kolay bir hal alacaktır. Bunun için sizlere çocuklarınızla birlikte uygulayabileceğiniz bir sanat terapisi etkinliği hazırladım.
 Etkinliğin amacı: Çocuğun hayatındaki olumlu durumları fark etmesi, kaygılarının azalması, aile bağlarının güçlenmesi.
 Malzemeler: Evdeki kişi sayısı kadar A4 kâğıdı, boya kalemleri, el işi kâğıtları, çıkartmalar, süs malzemeleri, makas, yapıştırıcı.
 Tüm aile birlikte masanın etrafına toplanır. Aile üyelerinden birisi çocuğa kalp organının biyolojik işlevini anlatır:
 “Biliyor musun biz dışarıdan göremesek da vücudumuzun içi aslında kocaman bir makine gibidir. İçinde sağlıklı olmamız için çalışan birçok çalışkan organ vardır. Kalp hiç durmadan vücudumuzun her organına kan gönderir. Böylece diğer organlara ihtiyaçları olan enerjiyi verir ve onların da çalışmasını sağlar. Kalbimiz vücudumuzun tam şurasındadır (ebeveyn önce elini kendi kalbine götürür, sonrasında çocuğunun elini kendi kalbine götürmesine yardımcı olur). Bak onun nasıl attığını hissedebiliyor musun? Kalbimiz bizim yaşamamızı sağlar. Ayrıca tüm duygularımız da kalbimizden gelir. Bu nedenle biz aynı zamanda sevdiğimiz her şeyi de kalbimizde hayal ederiz. Hadi şimdi kendi kalbimizi çizelim” der.
 - Herkes önündeki kâğıda bir kalp çizer (küçük çocuklar için anneler kalbi çizebilir). Sonrasında her birey kendi sevdiği, yapmaktan hoşlandığı, yeni yılda hayatında asla değişmesini istemeyeceği şeyleri ve ona iyi gelen kişileri kalplerinin içine yazar (okuma yazmaya bilmeyenler çizebilirler). Akabinde herkes oluşturduğu kalbi istediği gibi boyayıp, süsler.
 - Ardından evde bir mutluluk köşesi belirlenir ve tüm aile bireyleri en sevdikleri bir obje/oyuncak seçerek bu köşeye yerleştirir. Çizilen kalp resimleri de bu mutluluk köşesine asılır. Resmin hemen altına evde belirledikleri bir kutu (ör: selpak kutusu) konulur (istenirse kutu da süslenebilir).
- Tüm aile bireyleri günün bir saatini belirleyerek, her gün aynı zaman diliminde (günü tamamlamış olmak için tercihen akşam saatlerinde), o gün onları mutlu eden bir anı hatırlamaya çalışırlar. Bunu yaparken bazen zorlanabilirler, ancak en zor günde bile kişiyi mutlu eden, güldüren bir an mutlaka vardır. Her gün kendilerini mutlu eden anıyı yazarak veya çizerek kutuya atarlar. (Eğer tüm aile üyelerinin bunu yapması mümkün değilse, etkinlik sadece çocuklar tarafından da gerçekleştirilebilir. Ancak sorunlar yerine, kişisel kaynaklara odaklanmak her yaştan kişi üzerinde olumlu bir etki yaratacak ve ortak bir aktiviteyi uzun zaman boyunca sürdürmek aile bağlarınızı güçlendirecektir).
 Mutlu anlarınızın çoğalacağı, sağlık ve huzur dolu bir sene dilerim.
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz