Yenilikçi ve Entelektüel Bir Patriğin Ardından

6970 Okunma
Türkiye Ermenileri 84. Patriği Mesrob II Mutafyan, 8 Mart Cuma günü sekiz yıldır tedavi gördüğü Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’nde yaşama gözlerini yumdu. Frontotemporal demans teşhisi konulması üzerine 20 Mayıs 2008 tarihinden itibaren istirahate çekilen ve on yılı aşkın bir süredir iş göremez durumda bulunan Patrik Mutafyan’ın vefatı cemaati ve sevenlerini yasa boğdu.
Bütün dünyadan taziye mesajları yağarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Ermenice ve Türkçe olarak yayınladığı mesajda, tüm Ermeni toplumuna başsağlığı diledi. Patriği Mesrob II. için 17 Mart Pazar günü Kumkapı Surp Asdvadzadzin Patriklik Kilisesi’nde özel bir cenaze töreni gerçekleştirildi. Saat 08.30’da başlayan cenaze töreni ruhanilerin seslendirdiği ilahilerle başladı. Saat 10.00’da başlayan “Son Kutsama” ve “Surp Badarak Kutsal Sunu” ayinini Kudüs Patriği Başepiskopos Nurhan Manukyan riyasetinde, Ana Taht Surp Eçmiyadzin’i temsilen törene katılan Episkopos Arşak Haçaduryan sundu.
Meryem Ana Kilisesi’ndeki törene Kadasetli Patrik Mesrob II. Mutafyan’ın annesi Mari Mutafyan, kardeşleri ve akrabalarının yanı sıra Ermeni Kilisesi’nin dört merkezinden ve dünyanın farklı bölgelerindeki dinî temsilciliklerden üst düzey ruhaniler katıldı. Kudüs Ermeni Patriği Nurhan Manukyan, Ana Taht Surp Eçmiadzin’in Batı Avrupa Katolikosluk Temsilcisi ve Ermeni Kilisesi’nin Vatikan’daki Temsilcisi Başepiskopos Khajak Barsamyan, Ermenistan Gugark Bölgesi Ruhani Önderi Başepiskopos Sebuh Çulciyan ile Kilikya Katolikosluğu’nu temsilen Başepiskopos Nareg Alyemezyan ve Episkopos Magar Aşkaryan törene katılan isimler arasındaydı.

SİYASİ PROTOKOL

Törene pek çok siyasi isim katılım göstererek taziye mesajlarını Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan aracılığıyla iletti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Azınlık Temsilcisi Ali Aslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Ersoy, AK Parti Milletvekili Markar Esayan katıldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Ünal Çeviköz, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, HDP Milletvekili Garo Paylan, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu da törene katılanlar arasında yer aldı. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, CHP Adalar Belediye Başkan Adayı Erdem Gül, AK Parti Adalar Belediye Başkan Adayı Özlem Öztekin Vural, DSP Şişli Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül gibi birçok yerel yönetici ve bürokrat da törende hazır bulundu. 

RUHANİLERDEN MESAJLAR

Farklı dinden ve mezheplerden din adamları ve temsilciler de Mesrob Mutafyan’ı son yolcululuğunda yalnız bırakmadı. Türkiye Ermenileri Katolik Cemaati Ruhani Önderi Başepiskopos Levon Zekiyan, İstanbul ve Ankara Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Yusuf Çetin, Ekümenik Patrik Bartholomeos’un temsilcileri, Hahambaşı İsak Haleva’nın temsilcileri, Latin Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Monsenyör Ruben Tierrablanca Gonzalez, Süryani Katolik Korepiskoposu Orhan Çanlı, Türkiye Protestan Kiliseler Derneği’ni temsilen Vahan İsaoğlu, Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Pastörü Kirkor Ağabaloğlu gibi birçok ruhani cenazeye katılım gösterdi. Törende Dünya Ermenileri Katolikosu I. Karekin’in taziye mesajını Başepiskopos Barsamyan okurken, Kudüs Ermeni Patrikliği’nin mesajını Patrik Manugyan, Kilikya Katolikosu I. Aram’ın Başepiskopos Alyemezyan, Türkiye Ermenileri Patrikliği’nin mesajını ise Başepiskopos Ateşyan okudu. Ruhani Meclis Başkanı Episkopos Sahak Maşalyan ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere siyasi liderlerin taziye mesajlarını okudu ve teşekkür etti.  
 

HABER: SARKİS GÜREH / FOTOĞRAFLAR: ERCAN ARSLAN - MIGIRDİÇ ARZİVYAN


Makalenin devamını okumak için Nisan 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz