Yılın köyü: Vakıflı

133 Okunma
 Türkiye’nin son Ermeni köyü Vakıflı’da, son yıllarda art arda hayata geçirilen projeler köye ödül olarak geri döndü. Bu yıl Artvin’de düzenlenen Şehir Ödülleri Türkiye 2020 Yarışması’nda yılın köyü seçilen Vakıflı, bu ödülü, DOĞAKA desteğiyle hayata geçirdiği, “Vakıflı Köyü Tarihi Vakıf Evi Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi”, Vakıflıköy Müzesi” ve yöresel lezzetlerin tanıtıldığı “Orada Bir Köy Var Uzakta; O Köy Bizim Köyümüzdür: DOĞAKA Vakıflı’yı Destekler” başlıklı projeleriyle almaya hak kazandı.
 Ardahan Valiliği’nin ev sahipliğinde, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), Ardahan Üniversitesi, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası, Çıldır Kaymakamlığı ve Çıldır Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen törene, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen çok sayıda kurum, kuruluş ve STK temsilcisi katıldı. Şehir paydaşlarının 2020 yılında hayata aldığı proje ve uygulamaların; akademisyen, bürokrat, sanatçı ve gazetecilerden oluşan 25 kişilik bağımsız jüri üyeleri tarafından değerlendirilmesi sonucu belirlenen ödüller, bu sene üç farklı kategoride sahiplerine sunuldu.
 Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Aşık Şenlik Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Şehir Ödülleri Türkiye 2020 Ödül Töreni”nden sonra konuşan Vakıflıköy Meryem Ana (Surp Asdvadzadzin) Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Çapar, “Köyümüzün bu ödülü alması bizi onurlandırmıştır. Bu konuda desteklerinden dolayı Milletvekilimiz Sayın Hüseyin Yayman’a, Valimiz Sayın Rahmi Doğan’a, DOĞAKA Genel Sekreteri Sayın Onur Yıldız’a, eşim Lora Çapar ve köy halkına teşekkür ediyorum. Bu ödül, Türkiye’nin tek Ermeni Köyü Vakıflı’nın yalnız olmadığının göstergesidir.” dedi. Vakıflıköy’ün emektar muhtarı Berç Kartun ise “Bu ödülü almamızda emeği ve desteği olan herkese teşekkür ediyorum. Kültürümüzü ve geleneklerimizi gelecek nesillere aktarmak başlıca görevlerimiz arasındadır” şeklinde konuştu.
 ...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz