Yük. Müh. Arden Arevyan’ın bilgi birikimi kitaplaştı

1912 Okunma
 İnşaat Yüksek Mühendisi Arden Arevyan’ın makine sektöründeki 36 yılık bilgi birikimi, “Sızdırmazlık Elemanları” başlığıyla Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından kitaplaştı.
 Kurucusu olduğu O-Pak firması, iştigal ettiği konular itibarı ile Hidrolik Pnömatik sektörüne bağlı olan Arevyan, 1994 yılında sektörün önde gelen firmaları tarafından kurulan ve halen ülke çapında 74 üyeye sahip AKDER’in (Akışkan Gücü Derneği) yönetim kurulunda uzun yıllar görev alarak birçok etkinlikte bulundu. TMMOB (Türkiye Makine Mühendisleri Odaları Birliği) ile yakın temasta olan AKDER, belli dönemlerde eğitim, seminer ve fuar organizasyonlarına destek olurken, Arevyan da derneğin Ulusal Akışkan Gücü Eğitim Merkezi’nin danışman üyesi olarak sızdırmazlık konusunda eğitimlere katkıda bulunmayı sürdürmekte.
 Paros’a bilgi veren Arden Arevyan, kitabın hazırlık sürecini şöyle özetledi:
 KİTABI OLUŞTURMA FİKRİ
 “Türkiye Makine Mühendisleri Odası ve AKDER, sektörün teknik yayın ve kitap eksikliklerini tespit ederek gerektiğinde tamamlanması için ortak bir çalışma yürütüyordu. Hidrolik ve Pnömatik konusundaki eksikliği gidermek için oluşturulan yayın kurulunda, sızdırmazlık konusunu ben üstlenmiştim. Sektöre büyük yarar sağladığı kesin olan kitaplar, yoğun bir çaba sonucunda 2010 yılında TMMOB yayını olarak basılmıştı.
 Eğitim, kitap çalışması, yılların birikimi, karşılaşılan teknik sorunlara neden olan eksiklikleri bir araya getirerek detaylı bir kitap oluşturma fikri bu işin ilk adımı oldu. Ancak konu çok karmaşık ve farklı sektörlere hitap ediyordu. İrdeledikçe çoğalıyor, bir konu diğerine yol açıyordu. Yaklaşık iki yılı aşan bir çalışma sonucunda ancak ele gelebilecek bir taslak oluşturabildim. 600 küsur sayfayı bulan bu çalışmayı kitaplaştırmanın kolay olmayacağı da belliydi. Görüştüğüm basımevi, bu işin dağıtımının zor hatta imkânsız olduğunu belirtmiş ‘Hadi parayı verdin kitabı bastık, kim dağıtımını üstlenecek’ demişti.”
...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz