Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Andreas Katsaniotis

851 Okunma
Geçtiğimiz ay, Ekümenik Patrikhane’nin kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere İstanbul’a gelen Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Andreas Katsaniotis, başta Ekümenik Patrik Bartholomeos olmak üzere, Yunanistan İstanbul Başkonsolosu Georgina Sultanopulu ve İstanbul Rum Toplumunun ileri gelenleriyle temaslarda bulundu. Paros’un sorularını samimiyetle cevaplayan Katsaniotis, İstanbullu Rumları, “son derece dinamik ve yenilikçi fikirleri olan faal insanlar” olarak tanımlıyor.
 Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Diaspora Rumları Sorumlusu olarak İstanbul’a bu ikinci gelişiniz. Bu, Rum azınlığın sorunlarını paylaşma ve görüş alışverişinde bulunma amaçlı bir gezi mi?
 Evet, çok yakın bir dönemde (22 Ekim 2021), Ekümenik Patrik Bartholomeos’un Patriklik Makamı’na seçilmesinin otuzuncu yıldönümüne istinaden İstanbul’u ziyaret etmiştim. Bildiğiniz gibi Patrik Hazretleri, dini işlevinin yanı sıra uluslararası bir etki alanına sahip. Zira kendileri çok özel, insani, toplumsal, çevreci ve kültürel hassasiyete haiz bir şahsiyettir ve dinler arası dialoga da müdahaleleri, teşebbüsleri ve önerileri ile kardeşlik ve barışçıl bir varoluş mesajı iletmektedir. Bugün bir kez daha İstanbul’da bulunmaktaki amacım Ekümenik Patrikhane’nin kuruluş yıldönümüne katılmak. Papa Francesco’yu temsilen Roma Katolik Kilisesi’nin törendeki mevcudiyeti de Patrik Hazretleri’nin dinler arası dialoga katkısı bağlamında söylediklerimin ispatıdır. İstanbul ziyaretim kapsamında mutlaka Rum toplumu ile bir araya geliyorum. Bu buluşmalar, bireyleri daha iyi tanımama, ihtiyaçlarını ve sorunlarını daha iyi anlamama olanak sağlıyor. Yerel gerçekliği birebir yaşayan kişilerle fikir teatisinde bulunmak her zaman doğru yönde kararların alınmasına yardımcı olan önemli bir faktördür.
 Türkiye’deki Rum nüfusu giderek azalmasına rağmen, Rum toplumunun sosyal ve kültürel yaşamı canlılığını yitirmedi. Hatta pandemiye rağmen, dergimizin sayfalarında da yer verdiğimiz ses getiren çalışmalar yapılıyor, etkinlikler düzenleniyor, kitaplar yayımlanıyor. Yunanistan’da bu tablo memnuniyet yaratıyor mu? İstanbullu Rumlara nasıl bir yaklaşım sergileniyor.
 Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak İstanbul’a ilk ziyaretimde de Rumların sosyal ve kültürel yaşamının canlılığını bizzat görüp yaşama fırsatım oldu. İzninizle ifade etmek isterim ki Rum azınlığın giderek azalmasının -doğdukları şehirde yaşamayı seçen Rumları demoralize etmemesi- hatta her şeye rağmen mesleki uğraşlarının dışında, birtakım kültürel ve sanatsal etkinliklere imza atıyor olmaları çok nadir rastlanan bir durumdur. Bu muhteşem şehrin insanı olarak benden daha iyi bildiğiniz gibi, Rumların İstanbul entellektüel yaşamına katkıları belirleyici özellikteydi. Birçok Türk’ün bugün Rum komşularının varlığını özlemle anmalarının sebeplerinden biri de budur. Uzun yıllar süregelen nüfus azalması, Rumların şehirlerine olan sevgilerine engel olmamıştır. Bu sevgi aynı zamanda onların ‘gücü’dür de...
...
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz