Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Konstantinos Vlasis,

1736 Okunma
"Ortak tarihimiz, iyileştirme arzusu olduğunda Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin mükemmel olabileceğini göstermiştir. İki önemli devlet adamı, Elefterios Venizelos ve İsmet İnönü, 1930’da Türk-Yunan Dostluk Antlaşması’nı imzalayarak bunun en iyi örneğini verdiler. Her iki halkın da bu yolda onları takip ederek dostluk ikliminde yaşadığını gördük."

 Geçtiğimiz ay görüşmelerde bulunmak için İstanbul’a gelen Yunanistan’ın Diaspora ve Soydaşlardan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Konstantinos Vlasis, 20 Mart Cumartesi günü Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’na bağlı Şişmanoğlu Konağı’nda, Başkonsolos Georgina Soultanopoulou’nun verdiği davete katıldı. Ekümenik Patrikhane’yi ziyaret ederek Ekümenik Patrik Bartholomeos’la görüşen ve yeni Kadıköy Metropoliti Emmanuil’in atama törenine katılan Vlasis, dergimize verdiği röportajda, Yunanistan ve Türkiye halkları arasındaki iletişim ve dostluk bağlarının önemine dikkat çekti. 
 Öncelikle ülkemize hoş geldiniz. Dergimize röportaj vermeyi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bu Türkiye’ye ilk seyahatiniz mi? Bu ziyaretinizin asıl amacı nedir?
 Derginizin davetini memnuniyetle kabul ettim. Özellikle Başkonsolosluğumuzla yakın işbirliğinde bulunuyor olmanıza, İstanbul’un kalbinde gerçek bir cevher olan Şişmanoğlu Konağı’nda (Sismanoglio Megaro) etkinlikler düzenlemenize de özellikle sevindim. Bu ziyaret, Diaspora ve Soydaşlardan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak İstanbul’a ikinci gelişim. Bu vesileyle burada yaşayan Rum azınlığın temsilcileriyle görüşme fırsatım olacak. Ayrıca, Ekümenik Patrik Hazretleri Sn. Bartholomeos’un riyasetinde gerçekleşecek yeni Kadıköy Metropoliti Sn. Emmanuil’in atama töreninde bulunacak olmam da benim için onur vesilesi.
 Ailenizde Türkiye kökenli üyeler var mı? Sizin için Türkiye ve İstanbul ne ifade ediyor?
 İstanbul ile doğrudan ailevi bir yakınlığım olmasa da bilindiği üzere her Yunan bu şehri seviyor ve yüreğinde yaşatıyor. Yunan tarihinin büyük bir kısmının Bizans tarihi ile bölünmez bir bütün olmasının da bu duruma büyük etkisi var. Zaten, şehrin “Poli” olarak anılması bir rastlantı değildir. Bu bile bizler için İstanbul’un biricik olması özelliğinden kaynaklanıyor. İstanbul, 18 asırdır Ekümenik Patrikhane’nin merkezi ve Hristiyan inancı ile geleneğinin güçlü bir sembolüdür. Her Yunan, Ekümenik Patrikhane’yi ziyaret ettiğinde derinden duygulanır ve tatlı bir geri dönüş hissi yaşar. Ayrıca Ekümenik Patrikhane’nin halklar arası barışa katkıları, Hristiyan dinleri ve dinler arası diyaloga teşvikte üstlendiği rolü için minnettarız. Ekümenik Patrik Hazretleri Sn. Bartholomeos, kadınlara karşı şiddet, çevre koruma ve iklim değişikliği gibi güncel ve evrensel duyarlılık gerektiren meselelerde özellikle etkindir ve bunların öne çıkması için ciddi anlamda katkıda bulunmuştur. Bunlar hiçbir zaman unutulmamalı.
...
Röportajın devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz