Kültür Sanat

Tenten İstanbul’da

RED art Istanbul, 4-18 Haziran tarihleri arasında, çağdaş sanatçı Hamid Tolouei Fard’ın “Tenten İstanbul’da” sergisine ev sahipliği yapacak.
Bilimkolik

Yaz, yaz, yaz

Yapay Zeka insanların hayatını kolaylaştıracak şekilde geliştirilmeli, onlara zarar verecek şekilde değil. Mesela şu anda göğüs kanseri teşhisinde bir hayli başarılı sistemler kullanılıyor ve bu sayede erken teşhis ile birçok hayat kurtuluyor.
Devr-i Alem

NATO

Uzmanlara göre Türkiye tarafı Finlandiya’dan ziyade İsveç’i sorun olarak görüyor. Her iki ülke de, 2019 yılında Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirilen ve YPG’yi hedef alan Barış Pınarı Operasyonu’nun ardından Türkiye’ye silah ambargosu uyguladı.
Tarih Araştırma

Çölün İncisi ve Zenobia’nın yurdu Palmira

Antik harabeler arasından güneşin çölde batışını seyretmek dünyada çok az kula nasip olacak bir ayrıcalık. Sırf bu manzara için bile Suriye’ye gelinir. Arzu ederseniz kalıntıları deve sırtında da gezmeniz mümkün.
Geçmiş Zaman Olur Ki

Hayatı heba olmuş bir deha: Halepas

Paylaşımlar oluyor sosyal medyada. Minicik çocuklardan kimi bir enstrüman çalıyor, kimi dans ediyor, kimi resim çiziyor. O nasıl bir maharet ki piyanoya boyu ancak yetişmiş, parmakları hızla tuşlar üzerinde, sıfır tereddüt, sıfır hata, koca koca e
Bilimkolik

Bahar, Güneş, Mutluluk

Ders verme işleri sıraya girdiğine göre artık biraz araştırma üzerine eğilme vakti geldi. İki sene sürecek yeni başlayan bir projem var ve Haziran itibariyle yoğunlaşacak.
Güncel Psikoloji

İlişki karamsarlığı

İlişki, karşımızdaki kişiden sevgi, saygı, güven alıp vermemizi ve hayatın kişiye iyi gelmesini sağlar. Sevilmek ve sevmek, birisi için özel olduğumuzu bilmek insanların evrensel ve temel ihtiyaçlarındandır.
Güncel

Prof. Dr. İvet Bahar’a Vehbi Koç Ödülü

Öncülük ettiği hesaplamalı moleküler ve sistem biyolojisi çalışmalarıyla hayat kurtarıcı farmakolojik ürünlerin geliştirilmesine zemin hazırlayan Prof. Dr. İvet Bahar
Devr-i Alem

Macron ikinci kez Cumhurbaşkanı seçildi

Macron kitlelere hitap ederek “Biliyorum ki bugün bana oy veren insanların bir kısmı fikirlerimi desteklediği için değil, aşırı sağın yükselişini durdurmak istedikleri için beni destekledi.
Farklı Bedenlerde Farklı Kültürler

Arter ve yeni sergiler Locus Solus

Doğa ile kültürün birbirlerine nüfuz etme ve birbirlerini etkileme biçimleriyle ilgilenen Locus Solus başlıklı grup sergisi, aynı zamanda organik süreçler ve doğal ortamlarla insan elinden çıkma yapılar arasındaki kesişim alanlarını, doğal ortam
Tarih Araştırma

Osmanlı Parlamentosunda Gayrimüslimler

Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’da 19 Mart 1877 tarihinde toplanan parlamentoda çok çeşitli milletler temsil edilmekte idi ve Arabistan bölgesi haricinde her bölgeden gayrimüslim mebus mevcuttu.
Güncel Psikoloji

Bağlanma

Bebeklikte ilk bakım verenle kurulan bağın, erişkinlikte yakın ilişkilerdeki tutum ve davranışlarımıza yön verdiği bugün kanıtlanmış bir gerçek; özellikle de romantik ilişkilerde…
Güncel

Koç Topluluğu’ndan tarihe geçecek yatırım

Türk otomotiv sanayinin öncü, Borsa İstanbul’un en değerli şirketlerinden biri ve ülkemizin ihracat şampiyonu Ford Otosan, Ford’un Avrupa’daki en verimli fabrikalarından biri olan Romanya’daki Craiova fabrikasını bünyesine katmak üzere
Bilimkolik

Azıcık normalleşme

Geçen ayki yazımda seyahatlerden biraz bahsetmiştim. Korkarak da olsa dile getirmiştim ama şimdi trende oturmuş yeni yazımı yazıyorum, Londra yolundayım bile…
Tarih Araştırma Kapak Konusu

Vazelon’un kaderi

Merkezde bulunan ve turizme kazandırılma ihtimali olan yapılara el atılırken, ihtişam itibarı ile Sümela’dan sonra bölgenin en muhteşem manastırlarından biri olan Vazelon kendi kaderine terk ediliyor.
Kent Bellek Miras

Renan Koen ile “pozitif direnç” üzerine

Kitabımda öncelikle Terezin bestecilerini ve Terezin’de yapılmış müzik üretimini, konserleri, her yaştan insanın yaşam şartlarını çok daha geniş kapsamlı ele almaya çalışırken, Holokost’ta yaşanmış başka bazı tanıklıklara da yer vermek istedim.
Güncel Psikoloji

Kadın ve Aile

Mutlu ve sağlıklı bir ailenin sırrı, evrimsel ve duygusal açıdan birbirlerine ihtiyaçları olduğunu bilerek, biyolojik farklılıklarına saygı duyarak toplumsal rollerini ilişkilerinde kişilik çatışmasına dönüştürmemekte saklıdır.
Güncel Psikoloji

Sadakatsizlik-Hala orada mıyız?

Acı, yaşaması zor bir duygu olsa da; hayatınızda içtenlikle değer verdiğiniz şeylerin olduğunu göstermesi bakımdan bizleri insan kıldığı gibi; içinde barındırdığı bilgileri anlayabilirsek mükemmel bir öğretmendir aynı zamanda.
Bilimkolik

Yaşasın yeni dönem!

Üniversite kuralı, eğer ders veren hoca öğrencilerden iki metre mesafede durabiliyorsa, maskenin çıkarılabileceği yönünde. Öğrenciler her daim maske takmak durumunda. Burada ekstra her dersin ses ve görüntü kaydı da alınıyor.
Devr-i Alem

Rusya ve Ukrayna arasında tehlike çanları…

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı basın toplantısında, ABD’nin, Rusya’nın her an Ukrayna’ya bir saldırıda bulunabileceğine inandığını söyledi. Psaki, “Bunun aşırı tehlikeli bir durum olduğu kanısındayız. Rusya’nın her an Ukrayna’ya
Gündemin Nabzı

6. kitlesel yok oluşa doğru…

Dünya, doğal nedenlerden kaynaklanan beş kitlesel yok oluş yaşadı, ancak yeni bir çalışma, insan faaliyetlerinin neden olduğu altıncı bir kitlesel yok oluşun içinde olduğumuzu gösteriyor.
Çocuk Psikolojisi-Ebeveynlik

Takıntı Hastalığı

Kişinin elinde olmadan aklına gelen, doğru olmadığını, mantıksız olduğunu bilse dahi durduramadığı onu rahatsız eden düşünce, imge veya görüntülere obsesyon adı verilir.
Büyüteç

NFT’nin müzesi açılıyor!

Seattle NFT Müzesi kalıcı bir NFT koleksiyonu oluşturmayı planlamıyor, daha ziyade ortaya çıkan bu sanat formu için bir sanat merkezi olarak hareket etmeyi hedefliyor.
Güncel Psikoloji

Mod Kavramı: İncinmiş Çocuk

Bazen kendi kendimize sağlıklı bir bakım veremeyecek kadar incinmiş hissederiz. Yaşadığımız bir şeyler bizi erişkin benliğimizden alır; korkutulmuş, incinmiş, kaygılı bir çocuğa dönüştürür sanki.
Güncel

İBB’den Noel daveti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), geçtiğimiz ay Haliç Kongre Merkezi’nde azınlık toplumların dini temsilcileri için bir Noel yemeği verdi.
Devr-i Alem

2021’de dünyada neler oldu?

Harika bir yıl geçirmedik elbette. Ancak bugün, hemen değiştiremeyeceğimiz ve kendi kontrolümüzde olmayan gelişmeler için kendimizi yıpratmanın yeri yok. Hayat gerçekten kısa ve göründüğünden çok daha hassas.
Bilimkolik

Haydi 2022, şaşırt bizi!

Önümüzdeki eğitim dönemi hızla yaklaşıyor, bu dönem iş yüküm epey fazla olacak. Yeni ders açmanın heyecanı var, son hız materyalleri toparlamaya çalışıyorum. Dersler, ödevler, sınavlar derken her şey vakit alıyor.
Kent Bellek Miras

Gedikpaşa’nın “Kutsal Melekler”i

“Gedikpaşa Tıbrats Tas” 1936 yılında kendi bünyesinde Zvartnots Korusu’nu oluşturma kararı alır.Semtin tarihinde anlamlı, derin bir yere sahip olan koronun adı, dönemin baş mugannîsi Dr. Karekin Şahnazar’ın önerisi ile “Zıvartnots” olur. Zvartnots,
Toplum Röportaj

Tokatlıyan yenilendi sıra Lusavoriçyan’da

Tokatlıyan’ın birinci katına sinema ve tiyatro salonları oluşturma çalışmaları devam ediyor. Vakıf Başkanı Simon Çekem, bu mekanları kiraya vereceklerini, etkinliklere de ev sahipliği yapacaklarını söylüyor.
Kültür Sanat Röportaj Kapak Konusu

Resimli İstanbul Apartmanları

Günümüzde Viyana’da, Saint Petersburg’ta apartman hollerine turlar yapılıyor. Mimari ve sanat tarihiyle ilgili insanlar uzman kişiler eşliğinde apartman duvarlarındaki resim, mozaik, seramik panoları, kalem işleri, yer döşemeleri, tüm ayrıntıları
Güncel

Arkas Trio’dan Yeni Yıl Konseri

Arkas Trio, yeni yılın ilk haftasında İstanbul ve İzmir’de sahne alacak. Pandemi sebebiyle uzun süre sahnelerden uzak kalan üçlü, İstanbul’da 2022’nin ilk “Oda Müziği Konseri”ni Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda verecek.
Güncel

Ara Güler ile ‘Denize İnen Yol’da

Dünyaca ünlü foto muhabiri Ara Güler’in Doğuş Grubu ile iş birliği sonucu hayata geçirilen Ara Güler Müzesi’nin yeni sergisi “Denize İnen Yol” 30 Ekim’de Galataport’ta sanatseverlerle buluştu.
Güncel

Dario Costa’dan İstanbul show

Dünyanın en önemli gösteri pilotlarından biri olarak kabul edilen Red Bull sporcusu Dario Costa, İstanbul’da uçak ile ‘‘en uzun tünel uçuşu” dünya rekorunu kırdı.
Güncel

Boji’nin istikameti Matematik Köyü

Boji köpek bir süreden beri tramvaydan vapura, otobüsten metroya her tür toplu ulaşım aracını kullanarak İstanbul’un birçok semtine seyahatlere çıkıyordu.
Devr-i Alem

Dünya gündemi

İklim değişikliği politikaları, nükleer silahların azaltılması, yasa dışı göç, covid19 kısıtlamaları
Bilimkolik Kapak Konusu

Haydi 2021, gitme zamanı!

Seyahatler benim vazgeçilmezim. Tatil amaçlı gezmeyi sevdiğim kadar iş amaçlı gezmeyi de seviyorum. Yeni yerler görmek, yeni yemekler tatmak, yeni müzikler dinlemek; hepsi yepyeni heyecanlar...
Güncel Psikoloji

Mutluluk üzerine…

Mutluluk, öznel deneyimlerin başlıcasıdır. Tercihlerimizin mutluluğumuzu artırmasını istiyorsak eğer, tercihlerimizin önce kendi değerlerimize uygun olup olmadığını anlamalıyız. Diğer türlü, attığımız her bir adım, yaptıktan sonra üzerini çizdiğim
Güncel

Roma’da büyük buluşma

Roma’da, geçtiğimiz ay dünyanın dörtbir yanından gelen farklı inanç gruplarının ruhani liderlerinin yer aldığı uluslararası çapta bir konferans düzenlendi.
Osmanlı Saray Ressamları

Garabed Charles Atamian

Üslubu ünlü İtalyan sanatçı Véronese’i çağrıştıran ressam Melkon Diratzuyan’ın öğrencisi olan Garabed Charles Atamian (1872-1947) II Abdülhamid döneminin saray ressamlarındandı.
Kültür Sanat Röportaj

Müstakbel anne hikayeleri

Bir Avazda’yı yazarken dört aylık hamile olan avukat-yazar Rita Ender, bu süreci yaşarken, “Hamileliğin bundan ibaret olmadığını, ihtişamlı ama inişli çıkışlı bir süreç olduğunu, konuşulmaya değer başka yanları olduğunu düşündüm.
Uzman Görüş

İş hayatında motivasyon kaynakları

Motivasyon bizi ileriye taşıyan motor güç, bir nevi yakıttır. Motivasyon olmadan harekete geçmek, yol almak, üretmek ve yaratmak oldukça zor. Uzmanlar motive olmak ile aşık olmak arasında hatırı sayılır benzerlikler olduğunu açıklıyorlar.
Bilimkolik

Normalleşmeye ufak adımlar

Okullar için olduğu gibi üniversiteler için de her yeni akademik dönem yeni bir curcuna. İlk dönem daha da zor oluyor çünkü 25 (!) öğrenci ile toplantı yapıp, yeni derslerini seçmelerine yardımcı oluyor her hoca.
Toplum

Malatya’da yüz yıl sonra gelen coşku

Patrik Sahak II, S. Yerrortutyun Kilisesi’nin geçmişte Ermeni Cemaati üyelerinin ibadetlerini gerçekleştirebilmeleri için inşa edildiğini ve yıllar sonra ise, aynı amaçla Surp Badarak sunmak için inananların bir araya geldiklerini vurgulayarak,
Tarih Araştırma

İstanbul’u satan adam: Sülün Osman

Sülün Osman’ın bilhassa Anadolu’dan gelen vatandaşlara şehrin bazı eserlerini pazarladığı ve şöhretini de büyük oranda buna borçlu olduğu biliniyor. Mesela İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü’nün bahçesini Çorlulu bir köylüye 17 bin liraya,
Bilimkolik

Mutlu son, mutlu yaz!

Tekrar havada olmaak güzel bir duygu, uçmayı özlemişim. İnsana özgür olduğunu hissettiriyor ne de olsa.
Güncel Psikoloji

Kendini keşif ve merak

Psikoterapi odasında bilimin rehberliğinde, psikoterapistin desteğiyle danışanın kendi kendini keşfi vardır. Bu bizler için mesleki bir yükümlülük, icra etmeyi öğrenmek zorunda olduğumuz sanatımızdır.
Güncel

Ani’nin yer altı tarihi gün ışığına çıkarılıyor

Türkiye-Ermenistan sınırında bulunan UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki “Binbir Kilise” şehri olarak anılan Kars’taki Ani Antik Kenti’nin yer altındaki tarihinin gün yüzüne çıkartılması için kazı çalışması başlatıldı.
Devr-i Alem

Dünya: Vakit kalmadı!

Birleşmiş Milletler çatısı altında bulunan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından hazırlanan rapor yayınlandı. IPCC, Dünya’da ilklim değişikliği konusunda en yetkili mecra.
İstanbul'un Tadı Tuzu

Pelit markasını yaratan Rum Ustalar

Manol Skarlatos: Tokatlıyan öyle bir okuldu ki ben çok şanslıyım diyerek yalan söylemiyorum. Yani herkes Tokatlıyan’a girip çalışamazdı. O zamanlar çok büyük bir ünü vardı. Avrupa’daki sayılı otellerdendi. Eskiler bunu bilirler.
Geçmiş Zaman Olur Ki

Atina’nın tatlı durağı: Sweet Melek

Anuşka, kazandibi-tavukgöğsü ikilisine Yunanların damağını alıştırmakta sıkıntı çekmiş ilk zamanlar. Kazandibi gene bir derece de tavukgöğsünün, süt ve şeker katılımı ile pişirilmiş bir muhallebi olmasına zor olmuş alışmaları.
Kapak Konusu Kent Bellek Miras

Gedikpaşa demişler, güzellerle doludur

Gedikpaşa şairleri ile değil, tiyatrocuları ile ünlü bir semtti. 19. yüzyıl sonu, 20. yüzyıl başları Gedikpaşa’nın kültür yıllarıydı. Kurulduğu 1859 yılından, yıktırıldığı 1884 yılına kadar Osmanlı tiyatrosunun en iyi oyunlarını ve oyuncularını
Bilimkolik

Bitmeyen bıkkınlık

Pandemi sürecinde tüm kurallara uyan birisi olarak iki seneye yakındır seyahat etmedim ve ailemi de göremiyorum. Bize bu yasaklar sürerken, tatile giden pek çok insana ses çıkarmamalarına anlam veremiyorum ve bu durum gerçekten üzücü.
Güncel Psikoloji

Şemalar (2)

Geçen ay ruhun işlevsel en küçük parçası olan şemalara (temel inançlar) giriş yapmış ve bilimsel olarak tanımlanan on sekiz uyum bozucu şemanın dokuz tanesinden bahsetmiştik. Bu ay kalan dokuz uyum bozucu şemayı tanımaya devam ediyoruz.
Kültür Sanat

Verşa ile renkli bir yolculuk

Sanatçının pastel çalışmalarının yer aldığı sergide farklı temalar dikkat çekti. Özellikle yurt içi ve yurt dışında gidip gezdiği yörelerden kareleri tuvaline yansıtan Şabcı, kendine özgü yorumu ve tarzıyla fark yaratıyor.
Güncel

Beşiktaş’ta “Edebiyat ve Kitap Günleri”

Beşiktaş Belediyesi’nin Toplumsal Yayın Grubu iş birliğiyle Türkiye’nin önemli yayınevlerini bir araya getirerek Levent Çarşı Meydanı’nda “Edebi- 26 yat ve Kitap Günleri” kapsamında düzenlenen fuara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Çocuk Psikolojisi-Ebeveynlik

Çocuk ve Yalan

Çocuklar haksızlığa uğradıklarını hissettiklerinde, yaptıkları davranışı savunacak bir açıklama bulamadıklarında ve en önemlisi eylemleri neticesinde aşırı ağır yaptırımlar uygulandığında yalana başvururlar.
Güncel

Boksör Garbis, Beyoğlu’nda sergiyle anıldı

Türkiye’nin ilk profesyonel milli boksörü Garbis Zakaryan, geçtiğimiz ay Beyoğlu’nda düzenlenen bir sergi ve bu kapsamda yayımlanan bir kitapla anıldı. Beyoğlu Belediyesi tarafından organize edilen “Altın Kalpli Eldiven” adlı serginin açılış tören
Uzman Görüş

Sorfoloji

Sorfoloji, değişik teknik ve uygulamalarla, insan üzerinde yeni bir bilinç oluşturmakla ilgileniyor. Endişelerden, kötü düşüncelerden, aşırı heyecandan kaçınmak için önerilen uygulamalar, insan kimyasını, hormonları etkileyerek insana rahat...
Güncel Psikoloji

Şemalar

Uyum bozucu şemalar, çocukluktaki çekirdek duygusal ihtiyaçların karşılanmamasından kaynaklanmaktadır.
Bilimkolik

Ne Yaz, ne Yaz...

 Türkiye’de sıcaklıklar artmaya devam ederken, biz İngiltere’de geçici bir yazı geride bıraktık sayılır. Londra’da hava sıcaklıkları 30 dereceyi bile buldu, İskoçya daha serinceydi ama 20 dereceleri gördük. Şimdi hepimizi korkutan tek soru, ya göru
Gündemin Nabzı

Bitcoin geleceğin altını olur mu?

 En popüler kripto para birimi olan Bitcoin ve onun gibi diğer kripto para birimleri gerçek bir fiziksel varlığa sahip olmayıp sadece dijital dünyada varlar. 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, kısaltması BTC olara
Güncel

Ermeni Katolik Kilisesi önderini yitirdi

Dünya Katolik Ermenileri Katolikosu ve Kilikya Patriği Krikor Bedros XX. Ğabroyan, 25 Mayıs Salı günü Lübnan’daki Ermeni Katolik Patrikhanesi’nde vefat etti.
Temiz Besleniyoruz, Çünkü Biz Buna Değeriz

Büyük yaz çorbası

Minestrone, sebze çeşitleri ve genellikle makarna ya da pirinçle yapılan bir İtalyan çorbasıdır. En çok kullanılan malzemeler fasulye, soğan, kereviz, havuç, domates ve et suyudur. Genel bir tarifi yoktur, sezonundaki sebzelerin, pişirenin zevkine gö
Sağlıklı Yaşam

Otoimmün hastalıklarda beslenme

Otoimmün protokol diyeti, bağırsak geçirgenliğini artırabilecek yiyecekleri beslenme programından çıkarmayı ve bunların yerine, iltihabı ve otoimmün hastalıkların semptomlarını azaltmak için bağırsakları iyileştirmeye yardımcı olduğu düşünülen
Sergi

Kirkor Sahakoğlu’ndan “Zamansız”sorgulamalar

 Kirkor Sahakoğlu’nun “Zamansız” adlı kişisel sergisi, 25 Mayıs’ta Galeri 77’de açıldı. 11 Haziran’a kadar devam edecek sergi, eşzamanlı olarak galerinin Youtube hesabından da izlenebiliyor.
Farklı Bedenlerde Farklı Kültürler

Kısmet Tabii…

Çocuk karma evliliklerde kırmızı çizgi. Eskiden din hanesi yazılıyordu. Evlilik öncesi, boş bırakacağız bu haneyi diye karar alınmasına rağmen eşi hastanedeyken nüfus cüzdanına tercihini yazdıranlar var.
Bilimkolik

Merhaba Yaz!

İngiltere farklı bir sistem hayata soktu. Ülkelerdeki COVID vakalarını göz önünde bulundurarak ülkelere seyahati trafik ışık sistemine göre kararlaştıracak.Şu satırları yazdığım zaman itibariyle Türkiye kırmızı listede.
Güncel

Titanic Hotels’e Tripadvisor Travelers Choise 2021 Ödülü

Dünyanın en büyük seyaha platformu Tripadvisor’un gezginlerine her yıl düzenlediği anketlere göre belirlenen “Tripadvisor Travelers Choise 2021” ödülünü Titanic Hotels’in 8 oteli birden kazandı. Bu ödülle Titanic Hotels dünya otelleri arası
Sinema Gündemi

Mınakyan’ın son talebesi: Şavarş Boğos Karakaş

Şavarş Boğos Karakaş sanatkâr bir aileye sahip olduğu için çocukluğu hep tiyatro kulislerinde geçmişti. Tahsil hayatını sürdürürken her sene düzenlenen yıl sonu müsamerelerine katılmış ve sanatçı olmaya o günlerde karar vermişti.
Güncel Psikoloji

Online Terapi hakkında...

Online-terapi bugün Türkiye’de psikoterapi hizmeti veren uzmanların başvurduğu bir yöntem oldu. Uzmanları da danışanları da buna yönlendiren pandemi koşulları olsa da; bazen deneyimsizlikten, bazen bilinmezlikten, bazen kaygılardan, bazen isteksizl
Güncel

OPET, tarihi Gelibolu Yarımadası’nı kitaba taşıdı

Proje kapsamında Eceabat bölgesindeki rehabilitasyon çalışmalarının ardından ‘2018 Troya Yılı’nda; Troya Ören Yeri’ne en yakın yerleşim yeri olan Tevfikiye Köyü’nü Arkeo-köye dönüştüren OPET, geçtimiz yıl da Troya Bölgesi’ndeki Çıplak Köyü’ne ki
Bilimkolik

Bir akademik dönemin ardından...

Mücadele ettiğimiz sadece bu virüs değil! Tüm politik gelişmeler, ekonomik çöküş, ruhsal çöküş vb. derken global depresyondayız. Kendimi komik kedi-köpek videoları izleyen biri olarak bulmaya başladım.
Güncel

Polonezköy’ün turistik çehresi yenileniyor

İstanbul’un yeşili, tertemiz doğası, piknik alanlarıyla ünlü tarihi köyü Polonezköy, kültürel ve turistik kimliğine uygun bina iyileştirmeleri, meydan ve yaya yolu düzenlemeleriyle yeni bir çehreye kavuşuyor.
Sinema Gündemi

Sesi halen yankılanan bir aktör: Bedros Baltaza

Benim tiyatro kariyerim 58 sene önce (1891) başlamıştı. O zamanlar 23 yaşında idim. Tovmas Fasülyeciyan, Mağakyan, Baronyan gibi dönemin ünlü sanatçılarıyla birlikte turneye çıkmıştık. Ancak turne başarısız geçince ailemden yardım istemiş ve
Osmanlı Saray Ressamları

Az bilinen saray ressamları

19. yüzyılın sonlarına gelindiğinde Ermeni ressamların faaliyetlerinin hız kazandığı görülür. Yurt dışında eğitim alan ressamlar İstanbul’a dönerek çalışmalarını saray çevresinde sürdürüyorlardı.
Geçmiş Zaman Olur Ki

Bir zamanlar Pera Doğu’nun Paris’iydi

Pera’da, birbirinden farklı dört grup, Rumlar ağırlıklı olmak üzere; Ermeniler, Museviler, Kırım Savaşı (1853-1856) sonrasında Beyoğlu’na yerleşen 10 bin Levanten, bu bölgede azınlıkta kalan Türkler ve yabancı erkân farklı bir dengede bir arada...
Kapak Konusu Kent Bellek Miras

Zamanın kilitlediği kapı: Kumkapı

Kumkapı, İstanbul’un en eski yerleşim bölgelerinden... Bizans döneminde Kumkapı, küçük iskele anlamındaki Kontoskalion olarak anılır. Bu bölge Kumkapı adını Osmanlı döneminde alır. Semte adını veren Kumkapı, Marmara Denizi kıyısındaki surlarda yer
Çocuk Psikolojisi-Ebeveynlik

Filial Terapi

Filial Terapi ebeveynleri çocukları ile Çocuk Merkezli Oyun Terapisi yürütmeleri konusunda eğitmeyi ve onlara bu seanslar sırasında rehberlik etmeyi amaçlayan yapılandırılmış, kısa süreli ve etkinliği kırktan fazla araştırmayla kanıtlanmış bir oyu
Güncel

100 Kadın Bayi Projesi ile kadın girişimcileri destekliyor

 Arçelik, kadınların iş gücüne katılımı, istihdamda kalması ve karar alma mekanizmalarına dâhil olması amacıyla; iş birliklerinin kurulması ve kalıcı çözümler geliştirilmesi için sürekli çalışmalar gerçekleştiriyor.
Güncel Psikoloji

Yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite

Erişkin tip dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromu tespit edilemediğinde ya da tedavi edilmediğinde uzun vadede maddi sorunlara, iş kayıplarına, aile sorunlarına, başka psikiyatrik hastalıklara (örneğin alkol bağımlılığı, anksiyete ve depresyon)
Kent Bellek Miras

Peder Sabuncu’nun Öyküsü

Peder Sabuncu, öz yaşam öyküsünü aktarırken mezar taşına yazılmasını vasiyet ettiği bir söz, onun bu dünyadaki ele avuca sığmaz yerini tanımlıyor: “Ömrü, bilgeliği aramakla seyahatlerde geçti.” Gerçekten de 1870’lerde yeryüzündeki farklı inanç
Bilimkolik

Brrr! İçimizi “ısıtan” soğuklarla Mart!

Türkiye’de aşılama süreci tüm hızıyla devam ediyor. Ailelerimize de yavaş yavaş sıra gelmesi yüzümüzü güldüren, içimizi ısıtan gelişmelerden... Risk grubundaki insanların aşılanması bir hayli önemli.
Tarih Araştırma

Beyoğlu sinagogları

Osmanlı’nın son ve Cumhuriyetin ilk yıllarında Galata bölgesi, Yahudi nüfus açısından hayli kalabalıklaşır. Mevcut sinagoglar yetmemeye başlar. “Barış Vahası” anlamına gelen Neve Şalom Sinagogu’nun inşası 1930’larda tasarlanır.
Güncel Psikoloji

Ergenliğe dair...

Ergenlik dönemi erinlikle başlar, bu da yaklaşık 12 yaşlarına denk gelir ama günümüzde daha aşağı yaşlara çekilmiştir. Bu evre bireyin kimliğinin birçok yönünün çözüme bağlandığı evredir.

Sigaranın dumanını yenebilmek

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1987 yılından beri “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” ilan edilen 9 Şubat’ta, sigaranın zararlarıyla ilgili tavsiye niteliğinde pek çok haber ve yazı yayınlanır.
Bir İrlanda Geleneği

St. Patrick kutlamaları

Saint Patrick, Hristiyanlığı yaydığı dönemlerde Pagan inançlarına göre üretkenliği temsil eden üç yapraklı yoncayı Hristiyanlığın kutsal üçlüsü (Holly Trinity - Baba, Oğul ve Kutsal Ruh) tanıtmış ve bu sembolü hiçbir zaman elinden...
Gelenekler Görenekler

Paregentan (Karnaval) ve Büyük Oruç

Bu sene 15 Şubat Pazartesi’ne rastlayan Pun Paregentan (Karnaval), hayvansal besinleri tüketmenin ve dünyevi zevkleri yaşamanın geçici olarak sonlandırıldığı, insanoğlunun cennetteki son günü demektir.
Kapak Konusu Osmanlı Saray Ressamları

Ayvazovski Osmanlı Sarayı’nda

Dünyanın en büyük deniz ressamlarından olan İvan Konstantinoviç Ayvazovski (Hovhannes Ayvazyan, 1817-1900), ilk kez Sultan Abdülmecid’in tahtta bulunduğu dönemde geldiği İstanbul’un eşsiz güzelliklerinden son derece etkilenmiş ve Osmanlı’nın...
Güncel

Yeni dönem, yeni karmaşalar

Gene kafaların karışık olduğu bir ayı geride bıraktık. Sanki her konuda bir belirsizlik, her dokunduğumuz insanda bir mutsuzluk ve daha neler neler var. Ufak başlıklarla konulara başlayalım!
Osmanlı Saray Ressamları

Simon Hagopyan

Resme yeteneği çok küçük yaşlarda fark edilen Simon (Simeon) Hagopyan (1857-1921), ünlü ressam Telemak Ekserciyan’ın öğrencisiydi.
Güncel Psikoloji

Aile içi iletişimde temel unsurlar

İletişimin en sağlıklı şekli, söylenmek isteneni imalarda bulunmadan, karşıdakinin kişiliğine saldırmadan, kendi açısından canını sıkanın ne olduğunu anlatarak kurulan, doğrudan, net ve dürüst iletişimdir.
Uzman Görüş

Gizlilik, Sınırlar, Tezatlar

Bilişim çağında birey olmak… Yanıtsız sorular, kayıtsız dertler: Okudum kabul ettim kutucukları kimi kimden koruyor? Beni birçok arkadaşımdan dahi daha iyi tanıyan ve gözeten bir algoritmanın nesi kötü? Şu koca dünyada bir veri olmaktan öteye geçme
Psikoloji

Hastalık Hastalığı nedir?

Hastalık hastası olan kişiler öncelikle birçok farklı uzmana başvurur ve gerekli gereksiz birçok tetkik yaptırırlar. Sonuçta fiziksel bir hastalık bulunamaz ve sıklıkla sağlık personeli tarafından ruh sağlığı uzmanına yönlendirilirler.
Devr-i Alem

ABD ve dünya için yeni bir dönem

Yeni Başkan, ABD’nin yeniden Paris İklim Sözleşmesi’ne taraf olmasını sağladı ve Trump yönetiminin Dünya Sağlık Örgütü’nden çekilme kararını iptal etti.
Tarih Araştırma Kapak Konusu

İstanbul’un Latin kralları

Courtenaylı Robert’in yaklaşık on yıl süren hükümdarlığı sırasında Latin Krallığının ikinci büyük merkezi Selanik başta olmak üzere hemen hemen Konstantinopolis dışındaki tüm topraklar elden çıktı.
Osmanlı Saray Ressamları

Bedros Srabyan

Sultan Abdülaziz’in Küçük Ayvazovski adını verdiği Bedros Srabyan (1831 veya 1833-1898), Abdülaziz’in ve sarayın ileri gelenlerinin portreleriyle tanınmıştır.
Güncel Psikoloji

Terk Edilme Şeması ve İlişkiler

Sevilen birinin kaybı, insan hayatında başlıca bir kriz durumudur. Aslında bu tarz kriz durumları o an için travmatik olsa da, insanların kendileri ve hayatları adına yeni kararlar aldığı, yeni yapılanmalara gittiği, değişime açık olduğu en önemli
Kültür Sanat

Gomidas ile yolculuk

Kurulduğundan bu yana 8 yıllık süreçte 6 farklı prodüksiyonla yüzlerce kez seyirciyle buluşan ve bugüne dek hiçbir kuruluş ve şahıstan maddi destek almayan Yolcu Tiyatro, yeni projesi Gomidas oyununun izleyici ile buluşması ve sahnede kalmaya
Bilimkolik

Aşı sezonu

Bilim insanları dünyanın dört bir yanında çalışıyor ve gecelerini gündüzlerine katarak araştırma yapıyorlar.
Teknoloji

2021’in öne çıkacak teknoloji trendleri

Yapay zekâ, son on yılda çok fazla ses getirdi. Ancak nasıl yaşadığımız, çalıştığımız ve oyun oynadığımız üzerindeki kayda değer etkileri henüz erken aşamalarda olduğu için teknoloji trendlerinden biri olmaya devam edecek.
Devr-i Alem

2020’de neler oldu?

Öğrenciler ve uzaktan çalışanlar için Zoom platformu hayatlarımızın vazgeçilmezi oldu. Hatta artık Zoom yorgunluğu diye bir kelime literatüre girdi.
Mimarlik Tarihinden

Zamanı hatırlatan simgeler: Saat kuleleri

Kentin gelişen yaşam şekline uygun olarak daha çok sayıda insana zamanı hatırlatmak için ilk başlarda kentin merkezinde var olan kiliselere, kilise çan kuleleri veya saray binalarının üzerine saat yerleştirilmiş.
Çocuk Psikolojisi-Ebeveynlik

Zor anlarda çocuğunuzla kalabilmek

Duygu yansıtma, çocuğun istemediğiniz, yanlış bulduğunuz davranışını desteklemek değildir. Yapılan eylem ne kadar rahatsız edici olursa olsun çocuğun orada yaşadığı duyguyu ayarlamakta zorlandığını hep akılda tutmak gerekir.
Psikoloji

Değersizlik Duygusu

Bir kişinin değersizlik inancının tohumları çocukluk dönemlerinde atılır. İçinde bulunduğu çevrenin çocuğa yaklaşımı, çocuğun kendisine dair algısını oluşturmaktadır.
Bilimkolik

Hoşgel 2021

Son zamanlardaki gelişmeler hepimizi heyecanlandırmaya devam ediyor. Almanya’da ve Amerika’da yapılan çalışmalar neticesinde üretilen aşılarda başarı oranının %90-95 civarında olduğu açıklandı. Umarım bir an önce bu virüse karşı dirençli bir toplum
Güncel Psikoloji

Kısa kısa: Panik Atak

Panik ataklarla seyreden panik bozukluk, hastayı oldukça çaresiz hissettiren, hayatını kısıtlayarak işlevsellikte ciddi bozulmalara yol açan bir rahatsızlıktır, ancak yapılandırılmış psikoterapi seansları ile tedavisi mümkündür.
Güncel

Destek ol, Gomidas sahnede yaşasın…

“Şarkıları dinlerken hikayeleri gördüm, her hikayede beni buldum. Kendimin okulu oldum duyduğum her ezgide. Her ağacın bir adı varmış, her insanın bir şarkısı.”
Osmanlı Saray Ressamları

Hovhannes (Umed) Beyzad

Osmanlı tarihi ve yaşamından kesitler betimleyen Hovhannes (Umed) Beyzad (1809-1874), Abdülmecid ve Abdülaziz’in padişahlıkları döneminde saray ressamlığı yapmış; bu görevini sürdürdüğü yıllarda betimlediği, kara ve deniz savaşı konulu kompozis
Geçmiş Zaman Olur Ki

Pera: Şeytanın kaybolduğu yer… (4. Bölüm)

XVI. yüzyıldan itibaren uluslararası deniz ticaret şirketleri, Akdeniz’in doğusundaki ülkelere Fransızcada “güneşin doğduğu yaka” anlamında “Les pays du soleil levant”, bu şirketlerde çalışanlara da Levantin demeyi adet edinmişlerdi
Tarih Araştırma

Hukukçuluktan ruhaniliğe: Ekzarh I. Yosif

Ruhani hayata geçmeden önce Lazare Yorçef adını taşıyan Ekzarh Yosif, 5 Mayıs 1840’ta Bulgaristan’ın Kalofer şehrinde dünyaya gelir. Ailesi son derece fakir olan Yorçef, küçük yaşta yetim ve öksüz kalır.
Kapak Konusu İçimizdeki Ses

2020’den armağan: İman, Ümit ve Sevgi

Ellerinde olanın aslında değersiz olduğunu kavradı birçok insan. Vermenin, ihtiyaç sahiplerine ulaşmanın, onları sevindirmenin daha mutluluk verici olduğunu gördü. Verirken de isteyerek ve paylaşımcı bir yaklaşımla verdi. Birçoğu adını bile gizledi.
Bilimkolik

Mevsimlerle Pandemi

Pandemi sürecinin başında bir-iki aydan her şey normale döner diye düşünüyorduk, oysa ne kadar iyi niyetliymişiz!
Psikoloji

Anne - çocuk arasındaki ilişki

Ebeveynlerimiz tarafından dikkate alınmak, takdir edilmek ve şefkat görmek sağlam bir kişilik oluşumunda oldukça önemli kriterlerdir. Bu kriterler sağlandığı takdirde kendimizi değerli ve sevilebilir hissederiz.
Güncel Psikoloji

İlişki Tuzakları: Terk edilme inancı

Terk edilme inancı bilinçdışı bir inançtır ve sağlıksızdır. Bozuk aile ortamı (ihmal, alkolizm, taciz gibi), erken çocuklukta ebeveyn kaybı ya da bakım verenin uzun süreli yokluğu, gene-tik yatkınlık (mizaç) gibi faktörler bu sağlıksız yapının temel
Uzman Görüş

Çevre için harekete geçmek

Sürdürülebilir bir dünya hayali içinde, dört yandan uyarılıyor ve bilgileniyoruz. Daha çevreci bir yaşam stiline geçmek için öncelikle bilgi sahibi olmak gerekiyor.
2mi3museum Bir Aile Hikâyesi

Sanzoni Ailesi (2. bölüm)

Vincenzo ortaöğretim yaşına geldiğinde, babası onu İtalya’ya okumaya gönderir. İtalya’da okuduğu dönem ailesine düzenli olarak mektuplar gönderen Vincenzo hep iyi olduğundan bahseder.
Tarih Araştırma

Soğuk Savaş’ta bir Patrik: Athenagoras

Ruhani mecliste yapılan seçim sonrasında Athenagoras 28 oyun 17’sini aldı. Bununla beraber ciddi bir sorun söz konusuydu zira Lozan Anlaşması’na göre Patriklerin Türk tebaasından olması gerekmekteydi. Ancak Athenagoras Türk vatandaşı değildi.
Bilimkolik

Yapay Zekâ ve Kararlar

Parmak izinizle telefon ekran kilidini açtınız. Snap kullanarak komik filtrelerle yeni fotoğraflar oluşturdunuz.

Bakırköylü dev adam Üstün Asutay'ın ardından

Gençlik yıllarında onu etkileyen müthiş bir kadın sanatçı vardır ki, o da Neriman Köksal’dır. Filmlerini kaçırmadığı, beyaz perdenin bu vamp artistine tutkundur adeta.
Kültür Sanat

Ara Güler sergisi yeniden “Merhaba İzmir”diyor

Arkas Sanat Merkezi’nde, Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) tarafından Ara Güler Müzesi iş birliğinde düzenlenen, “Ara Güler, Merhaba İzmir!” sergisi, Covid-19 pandemisi sebebiyle bir süreliğini ziyarete kapatılmıştı.
Edebiyat Durağı

A. S. Byatt’ın gözünden İstanbul

Byatt’ın eserleri adeta bir masal diyarıdır. Postmodern tarih yazımından, metinler arası kurgulara pek çok tekniği barındıran eserlerinde Byatt günümüzün pek çok sorunsalına işaret eder.
Geçmiş Zaman Olur Ki

Placebo etkisi

İlk kayıtlı placebo etkisi Elisha Perkins adındaki bir Amerikalı doktorun kullandığı ve her derde deva olduklarını iddia ettiği belli bir alaşımdan yapılmış metal çubuklar...
Psikoloji

Yaşamımızın sorumluluğunu almak

Özgüveni yüksek olan kişi hayatın zorluklarına karşı durabilir, karşılaştığı sorunu kendini geliştirmek için bir avantaj haline dönüştürebilir. Olumsuzlukları, gelecekte atılacak adımlar ve alınacak kararlar için bir deneyim olarak kullanır.