Anasayfa > Kurumsal

Kurumsal

Yıllardan beri farklı alanlarda emek verdikleri basın sektöründe bu kez çok kültürlü bir yaşam dergisi kurmak üzere 2011 yılında bir araya gelen Mayda Saris,Talin Etyemez, Elenka Eldek Çadırcıoğlu, İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi bölümünde yolları kesişen, Notre Dame de Sion ve Saint Benoit Fransız liselerinden mezun üç eski arkadaş. Geçmiş deneyimlerini birleştirerek dergicilik alanına yepyeni bir soluk katabilecekleri inancıyla yola çıkan üç kadın girişimcinin hayat verdiği Paros dergisi zamanla büyük bir aileye dönüştü ve 2011’de 18 kişiyle çıkılan yolda, zaman içinde aileye katılan pırıl pırıl genç arkadaşlarla birlikte her gün biraz daha büyüyerek sağlam adımlarla ilerliyor. Paros, bugün yazarından çizerine, fotoğraf editöründen grafikerine, yaklaşık 80 kişilik geniş bir aile.


Türkiye farklı dini ve etnik grupların yaşadığı çok kültürlü bir toplum. Bir sosyal sorumluluk algısıyla geliştirilen proje neticesinde yayın hayatına başlayan Paros dergisi de çok kültürlü toplumumuzun sosyal kültürel sanatsal yaşamını belgelemek ve farklı kimliklerin doğru algılanmasını sağlamak için tasarlandı. Burada amaç, toplumların sosyal, kültürel, sanatsal yaşamını belgeleyerek görünür kılmak. Hedef kitlemiz; bu toprakların tarihini, sosyal, kültürel ve sanatsal gelişimini takip eden ve çok kültürlü yaşama değer veren herkes. Gençlik sayfalarından tarih araştırma dosyalarına uzanan geniş bir perspektifle 7’den 70’e her kesime hitap ediyor dergimiz.

Paros dergisinin; sanatçılar, akademisyenler, yazarlar, iş insanları, ev kadınları, öğrenciler, yani genç-yaşlı her kesimden okuyucusu var. Yayın hayatına başlar başlamaz Marsilya Basın Kulübü’nün 2011 yılı Jüri Özel Ödülü’nü aldık. Milliyet gazetesinin yazarı Neşe Mesutoğlu’nun ‘İstanbul Hayalden Gerçeğe Sözden Yazıya’ adlı kitabında Prof. Dr. Samim Akgönül, Paros’un önemli bir işlevi olduğundan söz ediyor. Değerli yazar Selim İleri de ‘Yaşadığım İstanbul adlı kitabının bir bölümünde Paros’u anlatıyor. 

Etik değerleri gözetmenin yanı sıra, halkları yakınlaştıran, biz ve onlar üzerinden ayrım yapmayan bir yayın ilkesini benimseyen Paros, en son Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tez konusu oldu. Berken Döner imzalı tez, “Kültürel Direncin Gündelik Yaşama Üzerinden Okunması Bağlamında Azınlık Medyası: Paros Dergisi” başlığıyla yayımlandı. Bizleri yüreklendiren tüm bu olumlu gelişmeler doğrultusunda ülkemizin çok kültürlü yaşamına katkı sağlamayı sürdürürken özellikle sanata ve sanatçıya destek olmayı her zaman görev bildik. Yurt içi ve yurt dışından pek çok ünlü ressamı Türkiyeli sanatseverlerle buluşturduk. Kitap yayınlarımızla da ülkemizin çok kültürlülüğüne ışık tutmaya devam ediyoruz.


Paros, D&R’lar ve Remzi Kitabevleri olmak üzere Dünya Dağıtım Şirketi’nin İstanbul ve İstanbul dışında ulaştığı tüm bayilerden temin edilebilir. Abonelerimize ise her ayın ilk haftasında MNG Kargo aracılığıyla ulaştırıyoruz dergimizi. Yurt dışında ABD, Kanada, Almanya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsviçre, İspanya, Yunanistan ve Dubai olmak üzere dünyanın dört bir yanına ulaşan Paros dergisinin okur profili daha ziyade kültür düzeyi yüksek gruplardan oluşmaktadır.


Paros’la farklı kültürleri buluşturan bir platform yarattık. Yakında Paros’ta bu yönde pek çok sürprizle de karşılaşacaksınız.  Belirlediğimiz hedefe istikrarlı ve kararalı şekilde yürümemizde kuşkusuz, Paros’u sahiplenen ve maddi manevi desteğini esirgemeyen okurlarımızın büyük katkısı oluyor. Amacımız bundan sonrada, pırıl pırıl gençlerimizle birlikte yayınımızı, okur kitlemizle çok daha yakın ve sistemli bir iletişim içinde sürdürmek.


Yukarda da belirttiğimiz gibi, Türkiye bu anlamda gerçek bir kültür hazinesini barındırıyor. Dolayısıyla bu mirası koruyup gelecek nesillere taşımak çok önemli. Bu da birlikte çalıştığımız saygın kurumların desteği ve hepimizin katkılarıyla mümkün olacaktır.

Dergimizde reklamları yayınlanan, birlikte çalıştığımız firmalar arasında Yapı Kredi Bankası, AKBANK, Fiat, Arçelik, Point Otel, Titanic Otel, Merit Otel, Ottoman Antiquarian & Ephemera, Ritz Carlton, Birzamanlar Yayıncılık, Hacı Bekir, Crown Plaza, Doubletree by Hilton, Çağdaş Faktonig, Şirinoğlu Factoring, Silhouette Optik, Sevan Bıçakçı, Biros Kuyumculuk, Zela, Cetaş, Kuara, Franc Muller, Kifidis, Komsek, Antik Silver, GPD, Jash, Çift Kaplan, Asil Metal, Çetinkaya, Fox Kürk Evi, Bağ Kuyumculuk, Arda Bıçakçı, Legrand, Dük Kravatları, Arteks, Aral Matbaa, Saray Alüminyum, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi, Kurukahveci Mehmet Efendi vb. Türkiye ve dünyanin önde gelen markaları yer alıyor.